Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1637 i 1943).


Poseł Krzysztof Kłosowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw, zawartego w druku sejmowym nr 1637.

    Nie ulega wątpliwości, iż wprowadzenie cyfryzacji usług administracji publicznej przyczyni się do wzrostu efektywności i sprawności działań państwa. Niezbędne jest zapewnienie odpowiednich ku temu warunków formalnoprawnych. W celu realizacji procesu cyfryzacji należy przedsięwziąć czynności polegające na rozwoju infrastruktury informatycznej oraz dokonać zmian w obowiązujących przepisach prawnych. Zmiany te, określone treścią niniejszego projektu ustawy, nie mają charakteru jednostkowego, stanowią bowiem kolejny etap zmian w obszarze ustawodawstwa dotyczącego informatyzacji i cyfryzacji.

    Działaniem pionierskim w omawianym zakresie było uchwalenie w 2005 r. ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Proponowane przez projektodawców zmiany wskazanej ustawy odpowiadają oczekiwaniom społecznym. W obecnym stanie prawnym zdarza się, że funkcjonujące rozwiązania stanowią barierę skutecznego inicjowania spraw urzędowych drogą elektroniczną. Przedstawione w projekcie zmiany koncentrują się na wprowadzeniu nowych mechanizmów oraz wykorzystaniu obecnie istniejących rozwiązań w celu stworzenia ram prawnych dla realizacji czynności administracyjnych drogą elektroniczną. Projektodawcy zakładają wprowadzenie obowiązku posługiwania się przez podmioty publiczne elektroniczną skrzynką podawczą oraz możliwości wystawiania usług na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej również przez inne podmioty niż podmioty publiczne. Postuluje się rozszerzenie sieci punktów potwierdzania profilu zaufanego ePUAP oraz zobowiązanie podmiotów publicznych do przekazywania właściwemu ministrowi wzorów dokumentów elektronicznych w celu ich umieszczenia w centralnym repozytorium.

    Zmiany w obrębie Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczą m.in. wprowadzenia doręczeń w formie elektronicznej czy też rozszerzenia dostępu stron do akt postępowania drogą elektroniczną.

    Zmiany dotyczą również ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi i skupiają się między innymi wokół uregulowania kwestii doręczania e-pism przez sądy administracyjne, zapewniania stronom dostępu on-line do akt sprawy oraz wprowadzania możliwości składania pism procesowych w formie dokumentu elektronicznego w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

    Przedstawione przez projektodawców rozwiązania wkomponowują się w proces związany z wdrożeniem ˝Europejskiej agendy cyfrowej˝ i czynią zadość zobowiązaniu rozpowszechniania usług e-administracji w horyzoncie czasowym do 2015 r. Należy uznać, że analizowane zmiany legislacyjne niewątpliwie przyczynią się do usprawnienia i unowocześnienia postępowania administracyjnego oraz sądowoadministracyjnego.

    Na realizację tychże zmian potrzebne są oczywiście środki finansowe, jednakże w chwili obecnej trudno określić ich dokładną wysokość. Niemniej jednak warto zauważyć, iż przyjęcie przedstawionych zmian przyniesie korzyści po stronie organów administracji publicznej oraz sądów administracyjnych przejawiające się w niższych kosztach wysyłki dokumentów oraz w oszczędności czasu. Obywatele również zaoszczędzą czas i pieniądze w związku z możliwością dokonywania czynności i przesyłania dokumentów w formie elektronicznej.

    Uwzględniając przedstawione argumenty przemawiające za zasadnością i celowością przyjęcia przedstawionego projektu ustawy, a także fakt, iż projekt odpowiada na oczekiwania społeczne w przedmiocie kontaktu obywatela drogą elektroniczną z administracją publiczną, Klub Poselski Twój Ruch jest za przyjęciem rządowego projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Kłosowski - Wystąpienie z dnia 04 grudnia 2013 roku.


120 wyświetleń

Zobacz także: