Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (druki nr 1884 i 1935).


Poseł Krzysztof Kłosowski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, zawartego w druku sejmowym nr 1884.

    Rachunek rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa jest prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na rachunku gromadzone są przychody ze sprzedaży akcji i udziałów uzyskiwanych w wyniku dochodzenia wierzytelności z tytułu udzielanych poręczeń i gwarancji. Środki pochodzą z przychodów z prywatyzacji w kwocie stanowiącej 0,5% łącznej kwoty poręczeń i gwarancji udzielanych w roku poprzednim. Rachunek jest również zasilany przez opłaty prowizyjne oraz odsetki z tytułu oprocentowania gromadzonych środków. Środki gromadzone na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa przeznaczane są na wykonywanie zobowiązań z tytułu udzielanych poręczeń lub gwarancji. Mogą być one wykorzystywane również na pokrycie dochodzenia wierzytelności Skarbu Państwa powstałych w wyniku wykonywania umowy poręczenia lub gwarancji.

    Przedstawiona przez projektodawców propozycja nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa nie ma charakteru kompleksowego. Polega tylko na dodaniu dwóch jednostek redakcyjnych do obecnego kształtu ustawy. Przedmiotowy projekt dotyczy zmian z zakresu wykorzystywania środków zgromadzonych na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa. Proponuje się, aby środki zgromadzone na tym rachunku były wykorzystywane na sfinansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz w związku z zarządzaniem długu Skarbu Państwa. Nie ulega wątpliwości, że proponowana zmiana jest sprzeczna z pierwotnymi założeniami ustawy. Nie potrzeba bowiem dokonywać skomplikowanych analiz prawnych, by stwierdzić, że środki na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa mają służyć wykonywaniu zobowiązań z tytułu poręczeń lub gwarancji udzielanych przez Skarb Państwa.

    Przedstawiony Wysokiej Izbie projekt ustawy można potraktować jako podręcznikowy przykład tego, w jaki sposób nie należy stanowić prawa. Co więcej, proponowane zmiany nie są wynikiem pogłębionych analiz ekonomiczno-prawnych. Zmiany te wyrosły z potrzeby chwili i desperackiego, nieprzemyślanego szukania przez rząd środków finansowych. Wpisują się one bowiem w dotychczasowy bieg zdarzeń, chodzi o przejęcie środków z otwartych funduszy emerytalnych czy z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego daje niechlubny przykład w zakresie tworzenia prawa. Prawo w ich wykonaniu nie jest stabilnym narzędziem regulującym stosunki społeczne, ekonomiczne, gospodarcze, lecz służy realizacji doraźnych celów.

    Pragnę zwrócić uwagę na dołączoną do projektu ocenę skutków regulacji. Czytamy w niej, że: Wejście w życie ustawy i okresowe wykorzystanie aktywów finansowych znajdujących się na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa powinno przyczynić się do przejściowego zmniejszenia potrzeb pożyczkowych Skarbu Państwa, a przez to zmniejszenia długu Skarbu Państwa i kosztów jego obsługi. Rząd sam zatem przyznaje, że przyjęcie proponowanych zmian poprawi stan finansów publicznych przejściowo. Dlaczego Wysoka Izba zatem traci czas na rozpatrywanie projektów, które nie dadzą trwałych rezultatów? Czas ten powinno się spożytkować na analizę rozwiązań systemowych, które uzdrowią stan systemu finansów publicznych trwale, a nie doraźnie i przemijająco. Zapraszam do współpracy nad naszymi projektami ustaw, których celem jest trwała poprawa stanu gospodarki oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

    Mając na uwadze przedstawione przeze mnie wady oraz zastrzeżenia wobec przedstawionego projektu ustawy, informuję, iż Klub Poselski Twój Ruch jest przeciwny przyjęciu rozwiązań proponowanych w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Kłosowski - Wystąpienie z dnia 04 grudnia 2013 roku.


56 wyświetleń

Zobacz także: