Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Henryk Siedlaczek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Kluczowe znaczenie dla polskiej energetyki będzie nadal miał węgiel kamienny i brunatny, a w nieodległej przyszłości także gaz ze złóż łupkowych. Przemysł w wymiarze globalnym, europejskim, a przede wszystkim krajowym jest absolutnie niezbędną, fundamentalną kwestią dla gospodarki.

    Kilkanaście lat temu powstały teorie mówiące, że gospodarki narodowe i gospodarka globalna mogą obyć się bez ciężkiego przemysłu, że przemysł ciężki to relikt XIX w. i XX w. Dziś wyraźnie widzimy, szczególnie w czasach globalnego kryzysu i kłopotów z energią, że na gruncie usług i finansów nie zbudujemy zdrowej gospodarki.

    Przemysł, w tym przemysł wydobywczy, górnictwo oraz inne gałęzie przemysłu ciężkiego, jak hutnictwo czy energetyka, nadal pozostają kluczową gałęzią gospodarki - mówił na targach górniczych w Katowicach pan premier Donald Tusk. Wypowiedź pana premiera jest najlepszym dowodem na to, że rząd nie zaniedbuje polskiego przemysłu, nie odwraca się od węgla, od energetyki węglowej. Nie oznacza to jednak, że w górnictwie węgla kamiennego przestały obowiązywać zasady ekonomii, choć niektórzy niestety właśnie tak zinterpretowali słowa pana premiera Donalda Tuska. Ani Polska, ani reszta świata od węgla nie uciekną, ale górnictwo musi się zmienić. Górnictwo musi się zmieniać, musi stawać się bardziej innowacyjne, bo bez tego nie ma efektywności.

    Spółki węglowe rozpoczęły wdrażanie programów oszczędnościowych i dostosowawczych, między innymi ograniczając przyjęcia pracowników, zmniejszając inwestycje i redukując koszty. Zarządy firm górniczych uznały, że potrzebna jest ocena niezależnych ekspertów, która ma być podstawą dalszych działań antykryzysowych, dlatego w największych spółkach rozpoczął się audyt. Menadżerowie postulują między innymi wprowadzenie 6-dniowego tygodnia pracy kopalń przy zachowaniu 5-dniowego tygodnia pracy górników. Ich zdaniem należałoby zmienić niektóre zapisy prawne, tak aby kopalniom ułatwić działanie.

    Jestem przekonany, że słowa premiera i efekty audytu będą istotnymi elementami także w pracy poselskiej, że będą istotnymi tematami także dla nas, posłów. Najwyższy czas, aby doszło do poważnej debaty nad sprawami górnictwa i energetyki. Powtarzam: najwyższy czas, aby doszło do poważnej debaty nad sprawami górnictwa i energetyki. Bez energii nie ma rozwoju, musimy więc zadbać o nasz rodzinny sektor paliwowo-energetyczny. Dziękuję.



Poseł Henryk Siedlaczek - Oświadczenie z dnia 07 listopada 2013 roku.


59 wyświetleń

Zobacz także: