Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego ˝Polskie Koleje Państwowe˝, ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o transporcie kolejowym (druki nr 1435 i 1834).


Poseł Piotr Szeliga:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego ˝Polskie Koleje Państwowe˝, ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o transporcie kolejowym.

    Zgodnie z ustawą o PKP utworzona została spółka PKP SA, która następnie w wyniku obowiązku nałożonego tą ustawą utworzyła spółkę zarządzającą infrastrukturą kolejową PKP Polskie Linie Kolejowe SA, art. 15, oraz spółki do prowadzenia działalności w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich oraz kolejowych przewozów towarowych - spółki przewozowe - art. 14. Zgodnie z art. 6 pkt 4 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze nie można ogłosić upadłości instytucji i osób prawnych utworzonych w drodze ustawy, chyba że ustawa ta stanowi inaczej, oraz utworzonych w ramach wykonania obowiązku nałożonego ustawą. Istniejące w Polsce uregulowania, które wyłączają możliwość ogłoszenia upadłości spółek przewozowych, stanowią w ocenie Komisji Europejskiej nieograniczoną pomoc państwa, która jest niezgodna z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej i narusza zasadę konkurencji na wspólnym rynku. Stanowisko Komisji Europejskiej jest błędne i stanowi przykład niedopuszczalnej rozszerzającej interpretacji pojęcia pomocy publicznej. Niestety polski rząd nie zabiegał należycie o to, aby wynegocjować to w Komisji Europejskiej i przekonać, że ta interpretacja jest błędna.

    Konstytucyjne wątpliwości budzi możliwość dalszego wykonywania przewozów w okresie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości. Prokurator generalny w swojej opinii wskazał m.in., że przepis ten nie zapewni jednak osiągnięcia zakładanego celu, w dodawanym przepisie bowiem założono fakultatywną działalność syndyka lub zarządcy, polegającą na możliwości wykonywania przewozów w zakresie usług publicznych przez wskazany okres, nie dłużej niż sześć miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości, co oznacza, że może on zaprzestać świadczenia takich usług już z chwilą ogłoszenia upadłości. Proponowana zmiana nie spełni zatem założonego celu i nie zapewni podmiotom, które zawarły umowę z takim przewoźnikiem, odpowiedniego czasu na zawarcie umowy z innym przewoźnikiem.

    Rząd premiera Donalda Tuska nie ma żadnego pomysłu na polską kolej, poza kupieniem pociągu Pendolino, który jak na razie nie ma po czym jeździć. Dramatyczna sytuacja spółki Przewozy Regionalne może spowodować, że już niedługo pasażerowie nie będą mieli czym dojechać do pracy i szkoły. Takie są fatalne skutki usamorządowienia kolei regionalnych, a kolejne projekty podziału tej spółki na mniejsze podmioty bez wątpienia doprowadzą do upadku tej gałęzi transportu. Jest jeszcze czas, by tę sytuację naprawić i uratować miejsca pracy oraz dobro polskich pasażerów.

    Klub Parlamentarny Solidarna Polska wnosi o odrzucenie w całości przedłożonego projektu ustawy jako szkodliwego dla polskiego transportu kolejowego.



Poseł Piotr Szeliga - Wystąpienie z dnia 06 listopada 2013 roku.


110 wyświetleń

Zobacz także: