Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o poselskich projektach ustaw o:
  1) zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia,
  2) zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw,
  3) zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie innych ustaw,
  4) zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw
   (druki nr 1147, 1182, 1271, 1275 i 1713).


Poseł Tomasz Smolarz:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawiam stanowisko naszego klubu w sprawie sprawozdania komisji o projektach ustaw o zmianie ustaw... i tu następują te cztery tytuły, które już zostały podane, więc nie będę ich ponownie przytaczał. Sprawozdanie komisji to jednolity tekst ustawy powstały w wyniku rozpatrzenia tych czterech projektów nazwanej ustawą o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

    Nie będę się zatem odnosił do założeń wszystkich projektów, co było przedmiotem drobiazgowej pracy podkomisji nadzwyczajnej, a później Komisji Infrastruktury, zwłaszcza że wiele podniesionych w projektach kwestii znajduje swoje odzwierciedlenie w będącym w przygotowaniu narodowym programie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Doceniając pracę posłów przedkładających te 4 projekty, pragnę zauważyć, że w opiniowaniu programu BRD uczestniczą jednostki administracji rządowej i samorządowej oraz instytucje, organizacje i stowarzyszenia aktywnie działające na rzecz zmniejszenia liczby ofiar wypadków w Polsce, a przede wszystkim obywatele, najważniejsi uczestnicy ruchu drogowego.

    Odniosę się więc tylko do efektu finalnego, który został przedłożony Wysokiej Izbie w druku nr 1713. Projekt zamyka się trzema artykułami, których istotą jest zawarta w art. 1 projektu zmiana ustawy o drogach publicznych dotycząca kwestii umiejscowienia w Krajowym Funduszu Drogowym środków uzyskanych z grzywien nałożonych przez Inspekcję Transportu Drogowego za naruszenie przepisów ruchu drogowego ujawnione za pomocą urządzeń rejestrujących, w większości fotoradarów. Dalej środki te mają być przeznaczone na finansowanie, po pierwsze, zadań inwestycyjnych związanych z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych i, po drugie, na budowę lub przebudowę dróg krajowych. Na przekazanie tych środków przez inspekcję został w projekcie zakreślony termin dwudniowy po zakończeniu tygodnia, w którym wpłynęły. Konsekwencją tego przepisu będą zmiany zapisane w art. 2 projektu, dotyczące ustawy o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym.

    Na zdecydowanie poparcie zasługuje fakt, że środki pozyskane przez inspekcję są za pośrednictwem Krajowego Funduszu Drogowego kierowane na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tworzy to swoistą spiralę, dzięki której niebezpieczne zachowania kierowców ukarane grzywną z drugiej strony wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa wprost lub przez poprawę stanu infrastruktury drogowej. Pozyskiwanie środków z mandatów nie może być i nie jest jedynym źródłem wpływów przeznaczonych na te cele, stanowi tylko ich uzupełnienie.

    Inną kwestią, o której wspomnę, która została poruszona w kilku z projektów przedłożonych Wysokiej Izbie czy komisji, a która pozostaje jeszcze do jednoznacznego rozstrzygnięcia, jest kwestia lokowania fotoradarów w określonych miejscach wyłącznie w celu pozyskania środków finansowych. Słyszy się przecież o tym wiele - niektóre gminy czynią z tego istotny element wpływów budżetowych zgoła nieprzeznaczonych wyłącznie na poprawę bezpieczeństwa. Wiemy, że kwestia ta została poddana badaniu Najwyższej Izby Kontroli, o czym nawet przedwczoraj w mediach mówił pan prezes Krzysztof Kwiatkowski, i wkrótce doczekamy się raportu, który przełoży się na konkretne wnioski i rozwiązania w tej sprawie.

    W trakcie dyskusji nad projektem ustawy pojawiły się wątpliwości, czy w istocie środki uzyskiwane z grzywien stanowić będą źródło rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Uzyskaliśmy tu zupełnie wiarygodną deklarację, że priorytetem będzie ten pierwszy cel, a więc bezpieczeństwo wprost, dopiero w drugiej kolejności środki zostaną przeznaczone na budowę lub przebudowę dróg. Zresztą będziemy mieli okazję to śledzić w cyklicznych sprawozdaniach - taką deklarację przedstawił na posiedzeniu podkomisji minister transportu i budownictwa.

    Biorąc pod uwagę wymienione przeze mnie elementy, w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska proszę o poparcie zawartej w druku nr 1713 zmiany ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu drogowym. Dziękuję bardzo.



Poseł Tomasz Smolarz - Wystąpienie z dnia 25 września 2013 roku.


92 wyświetleń

Zobacz także: