Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

31 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym (druki nr 1513 i 1546).


Poseł Tomasz Smolarz:

    Dziękuję bardzo, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawiam stanowisko odnośnie do uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym zawartej w druku nr 1513 i sprawozdania Komisji Infrastruktury z druku nr 1546.

    Ustawa uchwalona przez Sejm 13 czerwca zawierająca tylko dwa krótkie artykuły wywołała szeroką dyskusję zarówno w Senacie, jak i w Komisji Infrastruktury, w której omawiana była uchwała Senatu w tej sprawie. Ustawa dotyczy bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, w szczególności rozszerzenia katalogu osób, których dotyczyć będzie obowiązek używania elementów odblaskowych podczas poruszania się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Do tej pory dotyczy on dzieci do lat 15.

    Do tej 2-artykułowej ustawy Senat wniósł trzy poprawki. Poprawka 1. zawęża obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu tylko do dróg krajowych i wojewódzkich. Poprawka 2. zastępuje określenie ˝obowiązek używania elementów odblaskowych˝ określeniem ˝powinność używania elementów odblaskowych˝. Poprawka 3. wydłuża termin wejście w życie ustawy z 3 do 12 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

    Doceniając wnikliwą analizę przeprowadzoną zarówno przez Senat, jak i na posiedzeniu Komisji Infrastruktury, klub PO będzie rekomendował odrzucenie dwóch i przyjęcie jednej z tych poprawek. Zdajemy sobie sprawę, że Senat w swojej analizie skupił swoją uwagę na restrykcyjności przepisów ustawy. Jednak obok tej argumentacji pojawia się szereg innych okoliczności, które przemawiają za takim właśnie stanowiskiem naszego klubu.

    Po pierwsze, uznajemy, że ograniczenie obowiązku używania elementów odblaskowych tylko do dróg krajowych i wojewódzkich nie zapewni dostatecznej ochrony pieszych, co było główną intencją zarówno wnioskodawcy, jak i Wysokiej Izby, tym bardziej że to właśnie głównie drogi powiatowe i gminne poza obszarem zabudowanym charakteryzują się parametrami, które powodują szczególne niebezpieczeństwo dla pieszych. Chodzi tutaj o szerokość jezdni, brak poboczy czy krętość drogi. W dyskusji pojawił się również argument, jak typowy pieszy ma odróżnić kategorię drogi, czy jest to droga krajowa, wojewódzka, czy gminna.

    Po drugie, zmiana sformułowania ˝jest obowiązany˝ na ˝powinien˝ świadczyć może o tym, że ustawodawca nie nakazuje, a jedynie doradza stosowanie elementów odblaskowych. W naszym rozumieniu ustawa nie służy temu, by doradzać, a jest zbiorem praw i obowiązków obywateli. Ponadto sformułowanie to osłabiłoby również wprowadzony wcześniej obowiązek w stosunku do osób w wieku do lat 15. Należy nadmienić, że nie chodzi tu o penalizację niedopełnienia tego obowiązku. (Dzwonek) Wydaje się, że przepisy dotyczące karania powinny być zawarte gdzieś w taryfikatorze, ale oczywiście organy Policji czy straży gminnych powinny stosować to z należytym umiarem.

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Dziękuję, panie pośle. W tym punkcie nie przewiduje się dłuższych wystąpień.

    Poseł Tomasz Smolarz:

    Przepraszam, panie marszałku, jeszcze dosłownie dwa zdania.

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Panie pośle, bardzo proszę, ale inni mogą mieć pretensję, że łamie pan regulamin.

    Poseł Tomasz Smolarz:

    Uznając jednak, że rozwiązania te wymagają dalszego przygotowania się do wprowadzenia tych przepisów, jesteśmy zdania, że 3-miesięczne vacatio legis powinno zostać przedłużone do 12 miesięcy.

    Reasumując, klub Platforma Obywatelska będzie głosował za odrzuceniem pierwszych dwóch i za przyjęciem trzeciej poprawki Senatu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Tomasz Smolarz - Wystąpienie z dnia 25 lipca 2013 roku.


116 wyświetleń

Zobacz także: