Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 802 i 851).


Poseł Tomasz Smolarz:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! W imieniu klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej przedstawiam stanowisko klubu w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw, zawartego w druku nr 802 i w sprawozdaniu połączonych Komisji Infrastruktury oraz Komisji Finansów Publicznych z druku nr 851.

    Projekt stanowi akt prawny mający na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej z racji tego, że wprowadzenie 1 stycznia 2007 r. podatku tonażowego, mające na celu powstrzymanie niekorzystnego zjawiska przenoszenia zarejestrowanych w Polsce statków polskich armatorów do rejestrów innych państw oraz przywrócenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw żeglugowych, stanowiło środek pomocy publicznej. Ustawa o podatku tonażowym na etapie jej opracowywania musiała być notyfikowana do Komisji Europejskiej. Już po wejściu w życie ustawy Komisja Europejska dnia 12 września 2007 r. wszczęła formalne dochodzenie z uwagi na wątpliwości co do zgodności programu pomocowego ze wspólnym rynkiem. Proces ten zakończył się wydaniem przez Komisję decyzji z dnia 18 grudnia 2009 r., w której przedstawionych zostało 5 zaleceń zmian w ustawie. Jedno z nich zostało wypełnione poprzez ratyfikację przez prezydenta RP konwencji MLC z 2006 r., zaś 4 zostały wprowadzone do omawianej dzisiaj noweli.

    I tak za wymagane, a tym samym uzasadnione, uznajemy zmiany dotyczące, po pierwsze, wymogu, by większość zatrudnionych przez przedsiębiorcę zarządzającego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej cudzym statkiem w cudzym imieniu i na cudzą rzecz, na podstawie umowy, stanowili obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej. Po drugie, możliwości objęcia podatkiem tonażowym prac wykonywanych przez holowniki i pogłębiarki w przypadku zastosowania odpowiedniego kryterium czasu pracy w świadczeniu usług transportu ładunku lub pasażerów holownikiem i transportu wydobytego materiału. Po trzecie, braku możliwości odliczania od wysokości podatku tonażowego kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz od podstawy opodatkowania kwoty składek na ubezpieczenie społeczne, wnoszonych przez osobę fizyczną lub osobę fizyczną będącą wspólnikiem spółki osobowej. I po czwarte, wydłużenia z 5 do 10 lat okresu obowiązywania opodatkowania przedsiębiorcy podatkiem tonażowym.

    Ponadto przy okazji omawianych wcześniej zmian wprowadzono kilka innych, porządkujących nasz system prawny, a w szczególności zastąpienie pojęcia ˝armatora˝ pojęciem ˝przedsiębiorcy żeglugowego˝, co wynika z potrzeby zachowania spójności definicji stosowanej w ramach aktów polskiego prawa morskiego. To z kolei pociągnęło za sobą konieczność dokonania zmian w przepisach czterech innych ustaw: o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych, o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

    Inna zmiana dotyczy zastąpienia terminu ˝wody terytorialne˝ terminem ˝morze terytorialne˝. Wynika ona z konieczności zapewnienia zgodności z definicjami zawartymi w ustawie o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Ponadto doprecyzowane zostało brzmienie art. 3 ust. 1 ustawy, co umożliwia dodatkowo zastosowanie podatku tonażowego do świadczenia przez holowniki niektórych usług w portach, np. polegających na pomaganiu innym statkom w cumowaniu, odcumowaniu czy zmianie miejsca postoju.

    Na uwagę i pozytywną opinię zasługuje również fakt, że na podstawie przepisów przejściowych armatorzy wybierający opodatkowanie podatkiem tonażowym przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej mają możliwość zachowania prawa do opodatkowania podatkiem tonażowym na dotychczasowych zasadach do dnia 31 grudnia 2013 r. Stanowi to należne utrzymanie nabytych praw z jednoczesną ochroną interesu podatników korzystających z pomocy publicznej na podstawie obowiązujących dziś przepisów.

    Biorąc pod uwagę wymienione przeze mnie argumenty, w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wnoszę o poparcie wynikającej z druków nr 802 i 851 zmiany ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Tomasz Smolarz - Wystąpienie z dnia 15 listopada 2012 roku.


361 wyświetleń

Zobacz także: