Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Tomasz Smolarz:

    Pani Marszałek! Panie Premierze! Wysoki Sejmie! Moje pytanie też będzie dotyczyć systemu wsparcia, chociaż oparte jest może na nieco innej argumentacji. Komisja Europejska stoi na stanowisku, że motoryzacja i budownictwo to dwa sektory gospodarki, które zasługują na szczególne wsparcie. Związane to jest z olbrzymią liczbą miejsc pracy dla osób zatrudnionych w tych branżach, ale przede wszystkim z faktem, że sektory te stymulują rozwój produkcji i usług w wielu innych branżach działających na ich rzecz. Dodatkowo, szczególnie w naszym kraju, przemysł motoryzacyjny traktowany jest jako wysokotechnologiczny, generujący inwestycje zagraniczne, stanowiąc doskonały poligon doświadczalny dla kadry zarządzającej i inżynierskiej.

    Podczas gdy debatujemy dziś nad stagnacją w branży motoryzacyjnej, media podały, że sprzedaż nowych samochodów w Stanach Zjednoczonych wzrosła w ubiegłym roku o ponad 13%, czyli najwięcej od niemal 30 lat. Trzeba jednak pamiętać, że USA wsparły w latach kryzysowych branżę motoryzacyjną dziesiątkami miliardów dolarów. Mam tu na myśli pomoc mającą na celu uniknięcie problemu z dostępem do kredytów na finansowanie produkcji gotowych samochodów, jak również części do aut, a także na zakup samochodów. Innym systemem wsparcia stosowanym w Stanach były ulgi podatkowe od zakupu samochodów o napędzie ekologicznym, wsparcie dla banków finansujących sprzedaż nowych samochodów, a także ułatwienia dla dealerów w zawieraniu transakcji trade in - chodzi o sprzedaż samochodów z odliczeniem kwoty, jaką wypłacają za przejęcie starego samochodu.

    Mając to na względzie, pytam: Czy polski rząd zamierza wesprzeć nasz rynek motoryzacyjny, podobnie jak uczyniły to Stany Zjednoczone? Czy planuje podobny system wsparcia mający na celu ocalenie miejsc pracy i utrwalenie obecności zagranicznych koncernów na terenie naszego kraju? W związku z tym, że procesy związane (Dzwonek) z recesją postępują u nas z poślizgiem 3 do 4 lat w stosunku do Stanów Zjednoczonych, bieżący rok wydaje się być najbardziej odpowiednim na podjęcie takich działań, wprowadzenie takich instrumentów. Dziękuję bardzo.



Poseł Tomasz Smolarz - Wystąpienie z dnia 04 stycznia 2013 roku.


114 wyświetleń

Zobacz także: