Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych zasadach rozliczenia podwykonawców spółki Dolnośląskie Surowce Skalne SA przy budowie autostrady A2 oraz podwykonawców spółki Poldim SA przy budowie autostrady A4 (druk nr 1180).


Poseł Tomasz Smolarz:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawiam stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o szczególnych zasadach rozliczenia podwykonawców spółki Dolnośląskie Surowce Skalne SA przy budowie autostrady A2 oraz podwykonawców spółki Poldim SA przy budowie autostrady A4, który jest zawarty w druku nr 1180. Jak już tutaj zostało powiedziane przez posła wnioskodawcę, złożony projekt przewiduje szczególne zasady powstawania solidarnej odpowiedzialności Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za zobowiązania spółki DSS, które dotyczą dokładnie, precyzyjnie wskazanego odcinka C autostrady A2, a także spółki Poldim, które dotyczą autostrady A4, wobec ich podwykonawców.

    Projektowana ustawa reguluje kwestie zobowiązań podatkowych oraz zobowiązań z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które ciążą na podwykonawcach. Według projektu odpowiedzialność generalnej dyrekcji, oprócz robót budowlanych, miałaby się rozciągać, w stosunku do art. 647 Kodeksu cywilnego, dodatkowo na dostawy i usługi, nie byłaby także wymagana zgoda inwestora na zawarcie umowy z podwykonawcą. Podwykonawcy mogliby, po uzyskaniu postanowienia, potrącić swoje wierzytelności wobec inwestora z zobowiązań podatkowych oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Generalna dyrekcja byłaby zobowiązana wpłacić właściwemu organowi równowartość wygasłego podatku lub składki. Pragnę przedstawić Wysokiej Izbie argumentację przemawiającą za odrzuceniem projektu ustawy w pierwszym czytaniu.

    Po pierwsze, przepisy prawne rangi ustawowej powinny cechować się generalnością i abstrakcyjnością, powinny być kierowane do abstrakcyjnego odbiorcy. Tymczasem omawiany projekt odnosi się do konkretnych podmiotów, w chwili obecnej wyłącznie dwóch wymienionych z nazwy, oraz konkretnie oznaczonych odcinków autostrad, zatem tych wymogów nie spełnia. Taką opinię wyraziły organy opiniujące: Krajowa Rada Sądownictwa, Krajowa Rada Komornicza oraz Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa.

    Po drugie, i to uznałbym za najistotniejszy argument przemawiający za odrzuceniem projektu, zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych w sprawie zgodności projektu z prawem europejskim wsparcie, o którym mowa w projekcie, spełnia przesłanki uznania za pomoc publiczną. Art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej określa cztery przesłanki uznania wsparcia za pomoc zakazaną. Bez wątpienia w przypadku tego projektu spełnione są trzy z nich: jest to wsparcie ze środków państwowych, przedsiębiorstwo uzyskuje przysporzenie na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku oraz wsparcie ma charakter selektywny. Podobne stanowisko wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, stwierdzając, że projekt ustawy podlega notyfikacji Komisji Europejskiej w trybie art. 108 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. UOKiK stwierdził jednoznacznie, że brak jest podstaw do uznania pomocy przez Komisję Europejską za zgodną z rynkiem wewnętrznym.

    Po trzecie, sprawa została częściowo rozstrzygnięta w ustawie z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji zamówień publicznych. Ustawa została uchwalona w trybie pilnym, weszła w życie 3 sierpnia 2012 r., a jej powstanie było efektem fali upadłości firm budowlanych, zatorów płatniczych i problemów firm podwykonawczych. Ustawę tę należałoby, obok przepisów Kodeksu cywilnego, traktować jako podstawową w kwestii załatwiania problemów podwykonawców.

    Mając wymienione uwagi na względzie, w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wnoszę o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o szczególnych zasadach rozliczenia podwykonawców spółki Dolnośląskie Surowce Skalne SA przy budowie autostrady A2 oraz podwykonawców spółki Poldim SA przy budowie autostrady A4, zawartego w druku nr 1180. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Tomasz Smolarz - Wystąpienie z dnia 18 kwietnia 2013 roku.


151 wyświetleń

Zobacz także: