Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym (druki nr 1572 i 1660).


Poseł Krzysztof Brejza:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Pani Minister! Szanowni Państwo! Proponowane zmiany zmierzają do pobudzenia aktywności obywatelskiej osób starszych w społecznościach lokalnych. Rady seniorów mają być w założeniu ciałami doradczymi, konsultacyjnymi i inicjatywnymi.

    W związku z projektowaną zmianą pojawia się kilka pytań, które pozwalam sobie skierować do posła wnioskodawcy. Jak rozumieć inicjatywność? Na czym w praktyce ma polegać funkcja inicjatywna rad seniorów, zwłaszcza w procesie legislacyjnym aktów prawa miejscowego? Czy projekt utworzenia rad seniorów był konsultowany z organizacjami samorządowymi? Jeśli tak, to z którymi? Czy przekazywano państwu jakiekolwiek uwagi? Pytanie zasadnicze: Jak ukształtowane będą relacje pomiędzy gminną radą seniorów a radą miasta? Wreszcie takie pytanie: Czy na terenie dwóch gmin, typowo wiejskich, gdzie nie występuje obszar miejski, małych gmin, których jest sporo w Polsce, możliwe będzie powołanie w drodze porozumienia wspólnej, jednej rady seniorów? Dziękuję bardzo.



Poseł Krzysztof Brejza - Wystąpienie z dnia 11 września 2013 roku.


157 wyświetleń

Zobacz także: