Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskich projektach ustaw o:
  1) zmianie ustawy o drogach publicznych,
  2) zmianie ustawy o drogach publicznych,
  3) zmianie ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego
   (druki nr 1031, 1032, 1033 i 1599).


Poseł Andrzej Sztorc:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego wobec poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy o drogach publicznych, druki nr 1031 i 1032, oraz o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, druk nr 1033.

    Te trzy projekty ustaw, które pojawiły się i były szeroko omawiane w komisjach, spowodowały wypracowanie projektu, który wydaje się, że zakończy wielki problem, spór, który toczyły samorządy z dyrekcją krajową dróg i autostrad, samorządy powiatowe z gminnymi, z wojewódzkimi. Można było zaobserwować istne kuriozum. Były takie przypadki, że samorządy nie przejmowały dróg, które przebiegały przez ich tereny, szczególnie było to widoczne w gminach, a na niektórych odcinkach, bardzo krótkich, te drogi miały być podporządkowane kilku samorządom. Gdy jechało się, był kilometr odśnieżonej drogi, potem 500 m nieodśnieżonej itd. To było kuriozum, które dalej nie mogło trwać.

    Dyskusja była bardzo owocna, zostały poruszone chyba wszystkie problemy związane z przejmowaniem dróg, przekwalifikowaniem dróg wyższej kategorii na niższe. W wyniku tej dyskusji w drodze konsensusu został wypracowany projekt połączonych komisji, który, wydaje się, w sposób najmniej bolesny pozwoli uporządkować tę sytuację.

    Wspomniano tutaj, że wypowiedziały się samorządy wojewódzkie. Cztery samorządy się wypowiedziały, w tym trzy negatywnie: Małopolska, Mazowsze i Łódź, miały też uwagi. W zasadzie jedna opinia jest pozytywna, z województwa pomorskiego, ale również zawiera uwagi.

    Myślę, że pozytywne zmiany zawarte w tym projekcie są chociażby takie, iż samorząd nie może być zmuszony siłą, może w drodze uchwały zrezygnować z przejęcia odcinka. Myślę, że dobrym pomysłem, choć trudnym dla samorządów wojewódzkich, jest jednak zobligowanie w tych sytuacjach marszałka do przejęcia odpowiedzialności za sieć dróg, bo po prostu według mnie i tak to by się tak skończyło. Marszałek musi odpowiadać za przejezdność, za dostępność całej sieci dróg na terenie województwa.

    W związku z tym po dyskusji klub Polskiego Stronnictwa Ludowego uznał, że zagłosuje za projektem połączonych komisji. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Andrzej Sztorc - Wystąpienie z dnia 28 sierpnia 2013 roku.


111 wyświetleń

Zobacz także: