Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Skarbu Państwa o rządowym projekcie ustawy o uchyleniu ustawy o przekształceniu własnościowym przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze ˝LOT˝ (druki nr 1242 i 1262).


Poseł Sprawozdawca Tadeusz Aziewicz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Komisji Skarbu Państwa mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy o uchyleniu ustawy o przekształceniu własnościowym przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze ˝LOT˝, druk nr 1242.

    Wysoki Sejmie! Kilka tygodni temu w tym miejscu odbyła się debata na temat sytuacji i przyszłości Polskich Linii Lotniczych LOT SA. Długo dyskutowaliśmy na temat przyczyn trudności, które przeżywa dzisiaj nasz narodowy przewoźnik, rozważaliśmy też różne możliwości uratowania tej firmy i wyprowadzenia jej na prostą. Rząd przedstawił wówczas Wysokiej Izbie receptę, której zrealizowanie doprowadzić ma do naprawy naszego narodowego przewoźnika. Najogólniej rzecz biorąc, jest to przeprowadzenie restrukturyzacji, a potem prywatyzacji spółki.

    Zrealizowanie tej recepty, szczególnie jej drugiej części, wymaga podjęcia wielu działań, w tym zmiany w otoczeniu regulacyjnym naszych linii lotniczych. Taki jest główny cel omawianego dzisiaj projektu, prowadzącego do uchylenia ustawy z dnia 14 marca 1991 r. o przekształceniu własnościowym przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze ˝LOT˝. Przypominam, że zgodnie z tą ustawą Skarb Państwa z mocy prawa zachowuje status większościowego akcjonariusza spółki, co de facto uniemożliwia prywatyzację LOT SA.

    Jak już wspomniałem, w trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się nasze linie lotnicze, znalezienie dobrego inwestora dla tej spółki może uratować ją przed upadłością i stworzyć szansę na zapewnienie jej długookresowej rentowności przy jednoczesnym zapewnieniu konsumentom ciągłości i dostępności usług o odpowiedniej jakości. Dlatego prywatyzacja LOT SA ma być pointą działań naprawczych prowadzonych przez rząd. Wymaga to niezwłocznego uchylenia mocno dysonującej z dzisiejszą sytuacją na rynku lotniczym i oczekiwaniami inwestorów regulacji. Taka jest intencja autorów omawianego projektu.

    Warto też przypomnieć, że wymogi dotyczące struktury własności unijnych przewoźników lotniczych zostały uregulowane na poziomie Unii Europejskiej w drodze rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Wspólnoty Europejskiej, z którego wynika, iż państwa członkowskie Unii Europejskiej lub obywatele tych państw powinni posiadać ponad 50% udziałów w przedsiębiorstwie oraz skutecznie je kontrolować, pośrednio lub bezpośrednio poprzez jedno lub więcej przedsiębiorstw pośredniczących. Zgodnie z art. 91 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej rozporządzenie jest prawem obowiązującym, które ma pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami krajowymi.

    Podsumowując, powiem, że uchylenie wspominanej ustawy uporządkuje otoczenie regulacyjne spółki, otwierając ją na prywatyzację, ale tylko z udziałem inwestora spełniającego wymogi unijnego rozporządzenia.

    Wysoka Izbo! Marszałek Sejmu zgodnie z regulaminem w dniu 9 kwietnia 2013 r. skierowała omawiany projekt do Komisji Skarbu Państwa do pierwszego czytania. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w dniu 17 kwietnia 2013 r., po czym komisja rozpatrzyła projekt, rekomendując Wysokiej Izbie jego przyjęcie. W dyskusji, która odbyła się w trakcie posiedzenia, dominowały argumenty, które były już przedmiotem debaty przeprowadzonej na forum Wysokiej Izby. Różnice poglądów, podobnie jak w przypadku dyskusji, która odbyła się na forum Sejmu, dotyczyły przyczyn obecnych kłopotów naszych linii lotniczych oraz ścieżek wyjścia z trudnej sytuacji. Wynik głosowania: 13 głosów za, 4 przeciw, brak wstrzymujących się.

    Wysoki Sejmie! W imieniu Komisji Skarbu Państwa wnoszę o przyjęcie omawianego projektu ustawy. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Tadeusz Aziewicz - Wystąpienie z dnia 08 maja 2013 roku.


127 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Tadeusz Aziewicz - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tadeusz Aziewicz - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tadeusz Aziewicz - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tadeusz Aziewicz - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy