Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Informacja dla Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2012 r. (podczas prezydencji cypryjskiej) (druk nr 1159) wraz ze stanowiskiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej (druk nr 1208).


Poseł Andrzej Sztorc:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam przyjemność przedstawić w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego stanowisko dotyczące informacji dla Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec - grudzień 2012 r., tj. podczas sprawowania prezydencji cypryjskiej. Przedstawiona informacja, przypomnę, jest kolejnym, 18. sprawozdaniem Rady Ministrów dla Sejmu i Senatu.

    Biorąc pod uwagę kontynuację przez prezydencję cypryjską prac rozpoczętych już przez prezydencje polską i duńską, trzeba powiedzieć, że od samego początku zwrócono uwagę na sytuację ekonomiczno-finansową, która od samego początku miała bardzo duży wpływ, tak jak podczas prezydencji polskiej i duńskiej, na przewodnictwo prezydencji cypryjskiej. Prezydencja cypryjska za priorytety swojego działania uznała, tak jak poprzednie prezydencje, prace dotyczące wzrostu gospodarczego, zwiększenia zatrudnienia oraz reformy sektora finansowego. Z naszego punktu widzenia najważniejsze działania to takie, które są podejmowane na poziomie Unii Europejskiej i które mają wpływ na rozwój gospodarczy i zwiększenie zatrudnienia. Prezydencja cypryjska od samego początku starała się to wdrażać. Wiadomo, że inwestycje europejskie są ważnym czynnikiem pozwalającym przezwyciężyć kryzys, a tym samym wzmacniać rynek wewnętrzny. Polska stoi na stanowisku, że polityka spójności jest bardzo ważnym narzędziem stymulującym wzrost gospodarczy, a tym samym służącym wyjściu Unii Europejskiej z kryzysu. Prezydencja cypryjska starała się to przez cały czas wdrażać.

    Debata na temat agendy wzrostowej została rozpoczęta w czasie trwania prezydencji polskiej. W czasie trwania prezydencji cypryjskiej do najważniejszych należy zaliczyć grudniowe posiedzenie Rady Europejskiej, gdzie uzgodniono plan działania Unii Gospodarczej i Walutowej. Osiągnięty kompromis spełnia zasadnicze postulaty zgłaszane przez Polskę w trakcie negocjacji. Podczas prezydencji cypryjskiej agenda Unii Europejskiej zdominowana była przez negocjacje wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020. Była również, tu należy dodać, zdominowana przez prace przewodniczącego Rady Europejskiej nad pogłębieniem Unii Gospodarczej i Walutowej. Przewodniczący Rady Europejskiej przedstawił mapę drogową na rzecz rzeczywistej Unii Gospodarczej i Walutowej, uzgodnioną i przygotowaną w ścisłej współpracy z przewodniczącym.

    Należy podkreślić, że od samego początku prezydencja cypryjska zmagała się z narastającym kryzysem, który w końcowej fazie w sposób już bardzo drastyczny był udziałem samego Cypru. Prace tej agendy w końcowej fazie tej prezydencji były obciążone już dość szybko narastającym kryzysem. Biorąc pod uwagę, że większość polskich postulatów, mimo wcześniejszych wystąpień krytyki, jak słyszę, jednak udało się zrealizować, mimo że budżet Unii Europejskiej nie został jeszcze przyjęty przez Parlament Europejski, należy wierzyć, że jest to tylko kwestia czasu. Należy uznać, że prezydencja cypryjska spełnia założenia i nadzieje Polski.

    W związku z tym klub Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie głosował za przyjęciem informacji.



Poseł Andrzej Sztorc - Wystąpienie z dnia 18 kwietnia 2013 roku.


142 wyświetleń

Zobacz także: