Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1183 i 1230).


Poseł Witold Czarnecki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość chciałbym przedstawić Wysokiej Izbie nasze stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw, druk sejmowy nr 1183. Zmiany wprowadzone w projektowanej ustawie nowelizują trzy ustawy: jako pierwszą - ustawę o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r., jako drugą - ustawę Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. oraz jako trzecią - ustawę zmieniającą Prawo o ruchu drogowym z dnia 10 października 2012 r.

    W pierwszej z wymienionych ustaw, tzn. w ustawie o kierujących pojazdami, wprowadza się dwie zmiany. Pierwsza polega na tym, że wprowadza się przepis stanowiący, że dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami na terenie Rzeczypospolitej Polskiej będzie mogło być krajowe, np. tureckie, prawo jazdy określone w umowie międzynarodowej, której jedną ze stron jest Rzeczpospolita Polska. Turcję wymieniłem tutaj nieprzypadkowo, bo to właśnie wzrastający tranzyt samochodowy z Turcji przez Polskę i nieuznawanie przez stronę polską uprawnień kierowców tureckich stały się jednym z powodów wprowadzenia tej nowelizacji.

    Drugą zmianą wprowadzoną w ustawie o kierujących pojazdami jest przepis poszerzający kategorię osób uprawnionych do wykonywania badań psychologicznych w zakresie psychologii transportu. Dotyczy to osób, które uzyskały tytuł magistra filozofii chrześcijańskiej w zakresie filozoficzno-psychologicznym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim do dnia 1 października 1981 r. lub uzyskały dyplom magistra filozofii chrześcijańskiej ze specjalizacją w zakresie psychologii na Akademii Teologii Katolickiej do końca 1992 r. Badania takie będą też mogły wykonywać osoby, które nie ukończyły studiów podyplomowych, których ukończenie jest wymagane przepisami omawianej ustawy, ale mają ważny wpis do ewidencji psychologów uprawnionych do prowadzenia badań w zakresie psychologii transportu w dniu 21 sierpnia 2004 r. Te dwie kategorie osób utraciły uprawnienia do wykonywania badań psychologicznych z dniem 13 marca 2013 r. na mocy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r., co zdaniem projektodawcy jest pozbawieniem ww. osób nabytych praw, i dlatego zamierza on te przepisy zmienić. W świetle orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego taka sytuacja jest sprzeczna z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, gdyż narusza ona zasady zaufania obywateli do państwa oraz ochronę praw niewadliwie nabytych. Tyle na temat zmian wprowadzonych do ustawy o kierujących pojazdami.

    Jeżeli chodzi o drugą ustawę, tzn. ustawę Prawo o ruchu drogowym, to nowelizacja poszerza zakres zadań wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego o organizowanie egzaminów sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o prawo jazdy, ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie określonym umowami międzynarodowymi, których stroną jest Polska. Konieczność tych zmian wynika z umowy między Rzecząpospolitą Polską a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium RP. W związku z tą umową należało doprowadzić do możliwości zdawania na prawo jazdy przez żołnierzy amerykańskich w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego.

    Ostatnia zmiana odnosi się do trzeciej ustawy, o której mówiłem na początku, czyli ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym - art. 4 zmieniający ustawę. Zmiana ta dotyczy dodania do jednej z nowelizowanych ustaw, czyli do ustawy o Inspekcji Handlowej, nowej jednostki redakcyjnej, co pozwoli uniknąć nieprawidłowości zawartych w nowelizacji z dnia 10 października 2012 r.

    Wysoki Sejmie! Chciałbym też zgłosić, że w wyniku pewnych wątpliwości co do sposobu procedowania nad projektem ustawy mogą pojawić się tutaj pewne wątpliwości. (Dzwonek) Być może narusza to zasadę odnoszącą się do działania prawa wstecz, jednak dobro tej zasady, tej pierwszej, że prawo nie może działać wstecz, ale też inne zasady prawne sprawiają, że w interesie tych osób jest przyjęcie wszystkich zmian.

    Klub parlamentarny będzie głosował za tymi zmianami. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Witold Czarnecki - Wystąpienie z dnia 17 kwietnia 2013 roku.


181 wyświetleń

Zobacz także: