Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu w sprawie obaw narodu irlandzkiego co do Traktatu z Lizbony, sporządzonego w Brukseli dnia 13 czerwca 2012 r. (druki nr 1047 i 1223).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Szanowny Panie Ministrze! Stanowisko Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego dotyczące ratyfikacji przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej Protokołu w sprawie obaw narodu irlandzkiego co do Traktatu z Lizbony, sporządzonego w Brukseli z dnia 13 czerwca 2012 r., jest zbieżne z wolą Rzeczypospolitej Polskiej i klub wyraża swoje pełne poparcie dla podjęcia działań ratyfikacyjnych.

    Idea przedmiotowego protokołu wpisuje się w założenia solidaryzmu europejskiego i daje nasz, polski, wyraźny sygnał polityczny dla Irlandii, aby wspomóc proces pozytywnego zakończenia ratyfikacji traktatu z Lizbony w Irlandii.

    Jak wiemy, proces ten został wstrzymany w 2008 r. negatywnym wynikiem referendum, w którym to naród irlandzki opowiedział się przeciw ratyfikacji, ale dzięki złożonemu zobowiązaniu szefów państw i rządów państw członkowskich Unii Europejskiej istnieje możliwość przywrócenia w Irlandii wiary w postanowienia traktatowe. To między innymi złożone gwarancje dotyczące utrzymania parytetu wobec zasady: z każdego kraju jeden komisarz, o którym wspominała moja przedmówczyni pani poseł Fotyga, przy wyborze członków Komisji Europejskiej na okres po 2014 r., a także powzięcie od sygnatariuszy traktatu przez rząd irlandzki prawnie wiążących gwarancji dotyczących obaw obywateli irlandzkich w zakresie polityki podatkowej, prawa do życia, edukacji i rodziny oraz tradycjonalizmu irlandzkiego w sprawach neutralności wojskowej stały się wyznacznikiem zachowania konsensusu unijnego oraz poszanowania odrębności zintegrowanych państw i narodów.

    Treść protokołu nie ingeruje w porządek konstytucyjny Irlandii. Protokół w żaden sposób nie zmieni uregulowań między Unią Europejską a jej państwami członkowskimi, będzie służyć jedynie temu, by nadać pełnotraktatowy status wyjaśnieniom zawartym w decyzji w sprawie obaw narodu irlandzkiego, co powinniśmy uszanować. Protokół w żaden sposób nie dotyczy podmiotów prawa krajowego, nie wymaga wprowadzenia zmian w polskim porządku prawnym, nie stwarza skutków społecznych, gospodarczych oraz finansowych dla budżetu państwa. Wejście w życie protokołu spowoduje realizację zobowiązań politycznych na szczeblu Rady Europejskiej.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Polskie Stronnictwo Ludowe przedkłada niniejszym pełną rekomendację do wszczęcia procedury ratyfikacyjnej przez Rzeczpospolitą Polską Protokołu w sprawie obaw narodu irlandzkiego co do Traktatu z Lizbony. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 04 kwietnia 2013 roku.


87 wyświetleń

Zobacz także: