Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego (druki nr 1167 i 1191).


Poseł Beata Kempa:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Korzystając z okazji, chciałabym zadać pytanie, bo rozmawiamy tutaj także o statusie osób poszkodowanych, pokrzywdzonych, o ich uprawnieniach, ale też o tych, którzy nie mają takiego statusu, ale na mocy tej nowej ustawy będą mieli pewne uprawnienia. Uważamy, że jednak powinno tak się stać. Jesteśmy w państwie prawa i nie może być tak, że pewne grupy są wyłączone z możliwości korzystania ze środków odwoławczych.

    Chciałabym zapytać, jakie prace toczą się w Ministerstwie Sprawiedliwości, ale takie prace, panie ministrze, które sprzyjają i służą ochronie ofiar przestępstw. Nie mówię tylko o tych rzeczach, które znamy z ostatnich dni, takich jak Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw, bo one wszystkie trwają od lat, są cykliczne i bardzo doraźne, proszę je pominąć. Czy jest opracowywany jakiś system, czy jest przewidywany chociażby jakiś pilotaż w tej sprawie? Niestety, nadal mamy do czynienia z taką sytuacją, że ofiary przestępstw są pozostawiane same sobie.

    W związku z powyższym, panie ministrze, jeśli prawdą jest, że pan może nadzorować, mieć w nadzorze odpowiedni departament i odpowiedni wydział, bardzo proszę chociażby o skrótową informację tutaj, z mównicy, natomiast prosiłabym jednak o taką odpowiedź na piśmie. Nie wymagam jej dzisiaj, panie ministrze, ale chodzi mi o pisemną informację, co dzieje się w Ministerstwie Sprawiedliwości w sprawie pomocy ofiarom przestępstw. Dziękuję.



Poseł Beata Kempa - Wystąpienie z dnia 21 marca 2013 roku.


124 wyświetleń

Zobacz także: