Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 858 i 872).


Poseł Piotr Babinetz:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec uchwały Senatu RP w sprawie nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne zawartej w druku nr 858. Senat rozpatrzył powyższą ustawę w dniu 12 października br. i wprowadził 20 poprawek do jej treści.

    Klub Prawo i Sprawiedliwość podtrzymuje pogląd o dużym pozytywnym znaczeniu nowelizacji przepisów ustawy Prawo telekomunikacyjne idącej w kierunku wzmocnienia ochrony konsumentów usług telekomunikacyjnych - rynek konsumentów tych usług jest przecież olbrzymi - wobec mocniejszych od nich przedsiębiorców. Szkoda, że nowelizacja następuje z takim opóźnieniem w stosunku do wymogów europejskich, szczególnie że procedowaliśmy, z konieczności wymuszonej tak późnym przedłożeniem jej przez stronę rządową, w bardzo szybkim tempie. Jednocześnie klub Prawo i Sprawiedliwość nadal podchodzi krytycznie do wielu zapisów nowelizacji w obecnym kształcie. Niestety większość koalicyjna PO-PSL nie uwzględniła bardzo istotnych dla nas poprawek do tej ustawy, a zasadnicza sprawa ochrony rynku medialnego, uratowania choćby częściowo gwarancji wolności słowa i mediów wymagała naszych protestów, wielokrotnych debat i reakcji zainteresowanych podmiotów. Chodzi oczywiście o dopuszczalne granice, najwyższe możliwe stawki opłat za rezerwację częstotliwości radiowych - nie te stawki przedstawiane nam w propozycji rozporządzenia rządowego, ale dopuszczalne ustawowo górne limity opłat, które kiedyś być może zostałyby wykorzystane do wpływania na media albo do zagrożenia podstaw ich funkcjonowania. I tutaj podziękowania dla pani poseł Barbary Bubuli, która pierwsza podjęła ten problem.

    Przechodząc do konkretnych poprawek Senatu RP - klub Prawo i Sprawiedliwość poprze stanowisko Komisji Infrastruktury, która dzisiaj zaopiniowała poprawki senackie, w tych dwóch przypadkach, gdy komisja wydała opinię negatywną. Z kolei poprzemy kilka poprawek redakcyjnych, terminologicznych czy porządkowych. Natomiast zachowując pewien dystans wobec obecnej postaci projektu nowelizacji, wstrzymamy się od głosu w sprawie części poprawek merytorycznych. Nie możemy do końca brać odpowiedzialności za szczegółowe zapisy ustawy, której nie poparliśmy w głosowaniu w Wysokiej Izbie, jako że nie dawała bezpieczeństwa i pewności stabilizacji nadawcom, a i nie zabezpieczała należycie interesów państwa polskiego. I wreszcie poprzemy zdecydowanie poprawkę 12., która umożliwia zróżnicowanie opłat za dysponowanie częstotliwościami w zależności od charakteru gminy, na obszarze której będą one wykorzystywane. Według propozycji Senatu stawki w gminach wiejskich i gminach miejsko-wiejskich będą mniejsze niż w miastach. Według dokonanych na szybko przeliczeń będzie to oznaczało wyraźne zmniejszenie limitów opłat w stosunku do tych, które wynikałyby z zapisów, jakie przyjął wcześniej Sejm, dla nadawców radiowych lokalnych na obszarach wiejskich, ale także po zsumowaniu - bardzo wyraźne zmniejszenie limitów opłat dla nadawców radiowych ogólnopolskich. Cieszymy się, że proces przywracania racjonalności ustawie w zakresie wysokości limitów opłat zapoczątkowany uwagami posłów klubu Prawo i Sprawiedliwość postępuje stopniowo, ale jednak w dobrym kierunku, choć nadal umożliwia ona podwyższenie opłat. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Piotr Babinetz - Wystąpienie z dnia 15 listopada 2012 roku.


74 wyświetleń

Zobacz także: