Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Jarosław Zieliński:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Wchodzę w tym punkcie obrad na mównicę sejmową, by zaprotestować przeciwko temu, co się stało przed chwilą podczas posiedzenia sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.

    Otóż, niecałą godzinę temu komisja zakończyła pierwsze czytanie projektu ustawy o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub wspólnych działaniach ratowniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy zwanej przez opinię publiczną ustawą o bratniej pomocy, tak ta ustawa jest przez publicystykę polityczną, przez dziennikarzy dzisiaj nazywana.

    Otóż, okazało się, że pani marszałek Sejmu tę ustawę skierowała do pierwszego czytania do Komisji Spraw Wewnętrznych, chociaż ze względu na jej wagę, na jej znaczenie i konsekwencje, jakie może mieć ta ustawa, jeżeli zostanie przyjęta, powinna ją skierować do pierwszego czytania na sali plenarnej. Wtedy by się o niej dowiedziała opinia publiczna, dowiedzieliby się dziennikarze, wszyscy zainteresowani. Tak się nie stało.

    Chcieliśmy przerwać prace nad tą ustawą. Przez nasz klub, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, został złożony wniosek o zawieszenie pierwszego czytania, zawieszenie prac w tym trybie do czasu uzyskania analizy, opinii prawnej Biura Analiz Sejmowych, do czasu uzyskania zamówionych ekspertyz i do momentu, kiedy rząd przedstawi obiecane komisji informacje na temat rozwiązań tego zagadnienia w innych krajach europejskich. Wniosek ten został głosami Platformy Obywatelskiej i jej sojuszników odrzucony.

    Następnie złożyliśmy wniosek o wysłuchanie publiczne, żeby podmioty, osoby zainteresowane tą sprawą mogły wyrazić swoje opinie, żeby ta ustawa została zauważona przez opinię publiczną, bo jest uchwalana w trybie, powiedziałbym, nieco potajemnym z uwagi na prowadzenie pierwszego czytania w komisji, a nie w Sejmie, i ze względu na tryb, bo chciałbym też podkreślić, że pani marszałek nadała temu trybowi klauzulę pilny. Termin wyznaczony na przygotowanie sprawozdania sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych jest bardzo krótki. Wniosek ten również głosami Platformy Obywatelskiej i jej sojuszników został odrzucony.

    Złożyliśmy wreszcie wniosek o skierowanie do Wysokiej Izby stanowiska Komisji Spraw Wewnętrznych o odrzucenie w pierwszym czytaniu tego projektu ustawy. Ten wniosek również głosami Platformy Obywatelskiej i jej sojuszników został odrzucony.

    Ustawa ta, jeśli zostanie wprowadzona w życie, grozi tym, że zostaną przeniesione uprawnienia polskich funkcjonariuszy na funkcjonariuszy innych, obcych państw i może dojść do tego, mówiąc najkrócej, najprościej, że na polskich ulicach będziemy mieli do czynienia z patrolami z obcych państw, np. patrolami funkcjonariuszy policji niemieckiej czy innych krajów europejskich. A przecież nie wyobrażamy sobie tego, żeby np. dla równowagi czy w ramach wzajemności polskie patrole mogły to samo robić na ulicach Wilna czy Berlina. Jakoś tego chyba nikt nie może sobie wyobrazić, nie tylko my nie możemy sobie tego wyobrazić, tamte kraje na to nie pozwolą, a zwłaszcza nasi sąsiedzi. Niestety, ta ustawa będzie procedowana w trybie szybkim i pewnie zostanie uchwalona.

    Zwracaliśmy także uwagę na jej niekonstytucyjność, na daleko idące wątpliwości co do jej zgodności z konstytucją. Również to zostało zlekceważone.

    Wreszcie doszło do powołania podkomisji, podkomisji, która łamie wszelkie zasady przyjęte od lat, od wielu kadencji w polskim Sejmie, przede wszystkim łamie zasadę parytetu.

    Platforma Obywatelska już od pewnego czasu, wcześniej w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, teraz w Komisji Spraw Wewnętrznych, po podziale na dwie komisje, uzyskuje zawsze w tych dużych podkomisjach pięciu przedstawicieli, Prawo i Sprawiedliwość - tylko dwóch. Okazuje się, że zdaniem Platformy klub Prawa i Sprawiedliwości jest 2,5 razy mniejszy od klubu Platformy Obywatelskiej. A tak przecież nie jest, proporcje są zupełnie inne.

    Protestowaliśmy wielokrotnie przeciwko łamaniu takich zasad proporcji. Niestety nigdy to nie zostało uwzględnione. Tym razem z uwagi na znaczenie tej ustawy postanowiliśmy mocniej zaprotestować i Prawo i Sprawiedliwość odmówiło desygnowania swoich przedstawicieli do tej podkomisji. Ja nawet pozwoliłem sobie powiedzieć, że jeżeli Platforma Obywatelska chce dyktatu w przypadku tej ustawy i chce, żeby nie było dyskusji, wszystko chce przegłosować tak, jak jej się to wydaje (Dzwonek) słuszne, to może zająć i nasze miejsca, może sobie powołać siedmiu czy jeszcze więcej swoich przedstawicieli.

    Powołano ostatecznie podkomisję bez naszego udziału. Myślę, że także jest problem formalny, bo ma być ona większa niż jej skład rzeczywiście powołany. Pewnie będzie następowała jeszcze zmiana. Ale mówię o tym dlatego, żeby poinformować...


Oświadczenia.


Poseł Jarosław Zieliński:

    ...opinię - już kończę, panie marszałku - a także żeby do pana marszałka właśnie zaapelować, bo wiem, że ten punkt jest takim punktem, którego nikt specjalnie nie śledzi. Proszę pana, panie marszałku, żeby pan zwrócił się z prośbą do pani marszałek Ewy Kopacz o to, żeby zechciała zareagować na to łamanie dobrych obyczajów i zasady proporcjonalności w odniesieniu do wielkości klubów w Sejmie, żeby nie było już kontynuacji nigdy więcej tego, że Prawo i Sprawiedliwość będzie miało 2,5 razy mniej w stosunku do Platformy - przy tej wielkości klubów PiS i PO - swoich przedstawicieli w podkomisjach, bo po prostu będziemy musieli na znak protestu odmawiać udziału w tych pracach. A przecież chodzi o to, żebyśmy nad każdą ustawą pracowali merytorycznie wszyscy, niezależnie od tego, czy jesteśmy w koalicji rządowej, partii stanowiącej zaplecze rządu, czy partii opozycyjnej. Nam to dzisiaj uniemożliwiono, bo musieliśmy mocno zaprotestować.

    Panie marszałku, liczę na to, że pan protokół z tego mojego wystąpienia przedstawi pani marszałek Ewie Kopacz, i oczekuję, że pani marszałek Ewa Kopacz na to zareaguje i spowoduje przywrócenie właściwych proporcji przynajmniej w tej jednej sprawie. Ale także apeluję o to, żeby nie uchwalać takich ustaw, w takim trybie, bo one są bardzo, ale to bardzo dla Polski i dla naszej przyszłości niebezpieczne. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jarosław Zieliński - Oświadczenie z dnia 07 lutego 2013 roku.


96 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Jarosław Zieliński - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jarosław Zieliński - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie funkcjonowania Regionalnego Systemu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jarosław Zieliński - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jarosław Zieliński - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jarosław Zieliński - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jarosław Zieliński - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy