Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18, 19 i 20 punkt porządku dziennego:



  18. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (druk nr 816).
  19. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (druk nr 819).
  20. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o działalności spółdzielni mieszkaniowych (druk nr 864).


Poseł Łukasz Zbonikowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Do mnie było tylko jedno pytanie, mianowicie czy rzeczywiście wszystkie przepisy w naszym projekcie powinny być tak konkretnie doprecyzowane. Chodziło o wpisanie wprost, że każdy członek ma prawo uczestniczenia we wszystkich częściach walnego zgromadzenia, chociaż wydaje się, że z przepisów ustawy, jak i z intencji wszystkich, którzy 5 lat temu pracowali nad tym, jasno to wynika.

    I rzeczywiście tak jest. Była co do tego zgoda jasna i oczywista i aż, panie pośle, wierzyć się nie chciało, jak z praktyki, z Polski przychodziły coraz częstsze informacje, że nie wpuszcza się członków własnej spółdzielni na inne części walnego zebrania, nawet tych członków spółdzielni, którzy byli autorami jakichś wniosków, projektów uchwał, poprawek. To jest kuriozalne. Był nawet przykład, że wynajęto firmę ochroniarską, żeby fizycznie nie wpuszczać takich ludzi.

    Dlatego wydaje się, że trzeba tak, brzydko powiem, łopatologicznie to zapisać. Mówię to z przekonaniem, że to z jednej strony nie psuje ustawy, niczego nie zmienia, ale z drugiej strony daje członkowi spółdzielni jakiś oręż na papierze, w przepisie, w ustawie, żeby funkcjonować.

    Chciałbym też jednym, dwoma zdaniami odnieść się nie do pytania, ale do takiego podsumowania posła z PSL, który omówił te wszystkie trzy projekty i trochę tak podsumowując, niechcąco uczynił zarzut - tak ja to odebrałem - że projekt Prawa i Sprawiedliwości idzie w stronę liberalną, a projekt SLD idzie, nie chciał już powiedzieć, że w socjalną, ale że w spółdzielczą. Tak to nazwał.

    Chciałbym powiedzieć, że ponieważ liberałowie tyle złego zrobili i robią w Polsce, nasz projekt absolutnie nie idzie w stronę liberalną. On idzie po prostu w stronę normalności. Członek spółdzielni, tak jak jest napisane, jest właścicielem, powinien czuć się jako właściciel, powinien być szanowany, powinno być szanowane jego prawo, jago własność i powinien rzeczywiście czuć się, że decyduje o tej spółdzielni. Tak że, jeżeli mamy to jakoś tak podsumowywać jednym słowem, idziemy w stronę normalności, a nie liberalizmu. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Łukasz Zbonikowski - Wystąpienie z dnia 04 stycznia 2013 roku.


109 wyświetleń

Zobacz także: