Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie ustanowienia dnia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka (druki nr 2813 i 2871).


Poseł Łukasz Zbonikowski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawić stanowisko wobec projektu uchwały w sprawie ustanowienia dnia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka.

    Kwestia ta nie tylko nie jest kontrowersyjna, ale jest też tutaj ogólna zgoda, jednogłośnie zostało to przyjęte na wspólnym posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości Praw Człowieka i Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Zarówno podmiot, do którego kierujemy uchwałę, czyli dzieci, jak i przedmiot, czyli prawa tych dzieci, jak również różne okoliczności, które uzasadniają podjęcie tej uchwały, powodują, że była i jest ta zgodność. Rzeczywiście nie ma wątpliwości, że dobrze byłoby tę uchwałę podjąć w zgodzie, tym bardziej że zgadzamy się ze stwierdzeniem pana rzecznika, że właściwie o dzieciach powinniśmy myśleć 365 dni w roku. Myślę, że zdecydowana większość z nas tak czyni, ale symbolicznie, jak wiadomo, trzeba określić datę.

    Daty też mają znaczenie, muszą się do czegoś odnosić, najlepiej do czegoś znaczącego. Rzeczywiście 25. rocznica przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka jest wydarzeniem znaczącym w skali całego globu, tym bardziej że Polacy jako naród od wielu dziesiątek lat mają ogromny wkład w promowanie podmiotowości dziecka i legalizację jego praw. Myślę, że rzeczywiście to jest jak najbardziej istotne.

    Rzeczywiście mogą się rodzić dwojakiego rodzaju wątpliwości. Po pierwsze, co do intencji pojawienia się takiego projektu. Czasem w tych rzeczywiście chwalebnych dla Polski różnych inicjatywach legislacyjnych dotyczących praw dziecka przejawiała się po prostu chęć pochwalenia się pewnymi elementami, jeśli chodzi o pewne instytucje, może dlatego chciano w ten sposób. Po drugie, jest jeszcze ważniejsza kwestia, na szczęście nie dotyczy ona tej uchwały, bo jest ona na takim poziomie ogólności, że nie budzi kontrowersji. Chodzi o to, kogo określamy mianem dziecka, czy każde poczęte dziecko ma takie samo prawo do posiadania tych praw i czy respektujemy je w narodzie polskim, w Europie, w świecie.

    To są wątpliwości, niemniej jednak absolutnie to nie przeszkadza w podjęciu tak sformułowanej uchwały, gdzie jest tak sprecyzowana data, jeśli chodzi o wspomnienie i uczczenie w naszym kraju praw dziecka, dlatego Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość jak najbardziej rekomenduje jej poparcie i będziemy głosować za. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Łukasz Zbonikowski - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


71 wyświetleń

Zobacz także: