Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka (druk nr 2653).


Poseł Łukasz Zbonikowski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość odnieść się do projektu ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka z druku nr 2653 i przedstawić stanowisko klubu wobec tego projektu.

    Nikt z nas nie ma wątpliwości, że jeśli chodzi o uczestników co do zasady nie ze swej woli procesu sądowego, jakimi są pokrzywdzony lub świadek, wymaga się zapewnienia bezpieczeństwa, odpowiedniego komfortu i jak najmniejszej uciążliwości. Dla dobra dociekania prawdy i sprawiedliwości, właściwego zebrania materiału dowodowego i skazania właściwych osób te osoby powinny mieć komfort i nie powinno to być dla nich zadanie, uczestnictwo obciążające. Wiemy też - i nie możemy stać z boku - jaka jest powszechna opinia w tej materii: że wymiar sprawiedliwości, prawo więcej zapewnia przestępcom, sprawcom przestępstw i bardziej skupia się na nich niż na ofiarach albo też uczestnikach mimo woli, którzy są przecież niezbędni i kluczowi w dociekaniu prawdy. Dlatego nic więc dziwnego, że z zadowoleniem przyjmujemy taki projekt ustawy, nawet jeżeli smuci, że tak późno, jeśli chodzi o rzeczy, o fakty, kiedy stwierdzamy, że pewne prawa i zabezpieczenia w przypadku tych właśnie uczestników powinny funkcjonować i być ujęte w jednym, jednolitym, jasnym, klarownym akcie prawnym już od dawna. Zresztą sam fakt, że troszkę dyrektywy Unii Europejskiej na nas to wymuszają, też nie jest dla nas chwalebny. Ale z całą pewnością dotychczasowa chęć prawodawcy, wymiaru sprawiedliwości skupienia się na wykryciu, ustaleniu stanu faktycznego, prawdy, przestępcy, udowodnienia winy nie stoi przecież w sprzeczności z założeniami tej ustawy. Wręcz przeciwnie, właśnie dobre, bezpieczne, komfortowe warunki zapewniające również nowe i techniki, i sposoby pozyskiwania dowodów ze źródeł osobowych, jak myślę, tylko i wyłącznie mogą pomóc tej idei nadrzędnej, czyli znalezieniu sprawiedliwości i właściwemu osądzeniu sprawcy czynów zabronionych.

    Dlatego, nie wnikając tu w szczegóły, bo nie czas i miejsce, możemy określić, że samą ideę, same cele popieramy. Prosimy o skierowanie tego projektu ustawy do właściwych komisji, myślę, do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, do dalszych prac szczegółowych, po to aby właśnie w szczegółach zapewnić i wypracować najlepsze elementy, które dopomogą realizacji celów, które są wskazane w uzasadnieniu tej ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Łukasz Zbonikowski - Wystąpienie z dnia 27 sierpnia 2014 roku.


112 wyświetleń

Zobacz także: