Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Krystyna Ozga:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pragnę przedstawić stanowisko w związku z 70. rocznicą powstania Narodowych Sił Zbrojnych.

    Na tę okoliczność historyczną Komisja Kultury i Środków Przekazu, której mam zaszczyt być członkiem, przedłożyła Wysokiej Izbie projekt uchwały. Uchwała ta będzie przedmiotem głosowania już w dniu dzisiejszym.

    Rok 1942 to środek II wojny światowej. Polska stała w ogniu walk, szalał terror najeźdźcy, sytuacja zdawała się być całkowicie beznadziejna. Uczeni, sędziowie, profesorowie w niewoli bądź na zesłaniu, obozy koncentracyjne pełne jeńców. Każdy szczęśliwie przeżyty dzień to niemalże dzień cudu. Sytuacja geopolityczna pod żadnym względem niesprzyjająca jakimkolwiek ruchom narodowo-wyzwoleńczym. Jednak w narodzie duch głębokiego patriotyzmu nie tylko nie wygasł, ale właściwie się odrodził.

    W takich oto dramatycznych warunkach zrodziły się i powstały Narodowe Siły Zbrojne. Była to na ówczesne czasy jedna z trzech największych polskich organizacji wojskowych walczących o przyszłą wolną i suwerenną Polskę. Narodowe Siły Zbrojne zostały utworzone przez działaczy ruchu narodowego, realizując jednocześnie program tego nurtu ideowego. Potencjał Narodowych Sił Zbrojnych nie został w czasie wojny w pełni wykorzystany, niemniej jednak Narodowe Siły Zbrojne odegrały znaczącą rolę w walce z okupantem niemieckim i sowieckim. To właśnie Narodowe Siły Zbrojne akcentowały konieczność i potrzebę powrotu Polski na Ziemie Zachodnie. Duży był ich udział w przywróceniu piastowskich granic na zachodzie i granic II Rzeczypospolitej Polskiej na wschodzie. Zawsze zachowywały one swoją samodzielność, stając się częścią Sił Zbrojnych w kraju, a uznając swą podległość legalnym władzom Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Warto wspomnieć, że Brygada Świętokrzyska dowodzona przez pułkownika Antoniego Szackiego ˝Bohuna˝ rozbiła obóz pracy w Holeszowej na terenie Czechosłowacji i uwolniła z niego żonę premiera Stefana Mikołajczyka - Cecylię. Ten fakt był dotąd głęboko skrywany.

    Należy nadmienić, że dyskusja o roli i walce Narodowych Sił Zbrojnych była przez bardzo wiele lat tematem tabu, często jednostronna, nieukazująca obiektywnie działalności i dokonań tej formacji zbrojnej, toteż oddanie tą uchwałą czci i pamięci jest naszą narodową powinnością i obywatelskim obowiązkiem. Polskie Stronnictwo Ludowe tym wszystkim narodowcom, którzy umierali ze słowem ˝Polska˝ na ustach, pragnie oddać hołd i wyrazić głęboki szacunek żyjącym kombatantom. Dziękuję uprzejmie. (Oklaski)



Poseł Krystyna Ozga - Oświadczenie z dnia 08 listopada 2012 roku.


62 wyświetleń

Zobacz także: