Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2013 Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym (druki nr 593 i 821).


Poseł Piotr Babinetz:

    Dziękuję bardzo, panie marszałku.

    Po pierwsze, w nawiązaniu do niektórych wystąpień klubowych powiem, że projekt klubu Prawo i Sprawiedliwość wpłynął przed uchwałą Senatu, natomiast rekomendacja Prezydium Sejmu to sprawa ostatnich dni, jak rozumiem, z powodu wagi sprawy godnego uczczenia powstania styczniowego. Myślę, że warto, aby Wysoka Izba tę sprawę jeszcze rozważyła.

    Po drugie, od wielu lat, tutaj pragnę uspokoić, upamiętniamy powstańców styczniowych, dbamy o ich nagrobki, organizujemy spotkania z młodzieżą.

    Natomiast pytanie do pani poseł sprawozdawcy: Czy prawdą jest, że prawie identyczne uchwały rocznicowe w sprawie uczczenia pamięci Marii Skłodowskiej-Curie przyjęły w poprzedniej kadencji polskiego parlamentu zarówno Senat, jak i Sejm? Czy powstanie nie zasługuje na podobne docenienie?

    I pytanie do pana posła wnioskodawcy: Czy może pan poseł przedstawić szerzej kontekst polsko-litewski, w ogóle międzynarodowy, uchwał ogłaszających rok 2013 Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym? Drugie pytanie do pana posła wnioskodawcy: Jakie zachowanie władz Rzeczypospolitej w tej sprawie byłoby najbardziej stosowne w ocenie byłego ministra kultury i dziedzictwa narodowego? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Piotr Babinetz - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2012 roku.


76 wyświetleń

Zobacz także: