Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Henryk Siedlaczek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Z okazji wczorajszej Barbórki raz jeszcze chcę przypomnieć, że górnictwo jest branżą szczególnie ważną dla naszej gospodarki. Zawód górnika jest w grupie zawodów cieszących się największym prestiżem społecznym. Jestem przekonany, że już wkrótce górnicy zajmą prestiżowe miejsce nie tylko w rankingach krajowych, ale także europejskich.

    Bez górnictwa Europa nie byłaby tak zasobna, jak jest teraz, nie byłaby również tak zasobna bez hutnictwa. Mało kto pamięta, że poprzedniczką Unii Europejskiej była Europejska Wspólnota Węgla i Stali, która funkcjonowała przez 50 lat. Powstała w 1952 r., a rozwiązana została w roku 2002. Ta międzynarodowa organizacja gospodarcza, której powstanie zapoczątkowało integrację gospodarczą Europy, nie istniałaby bez górnictwa. Obecnie jej kompetencje posiada Unia Europejska. To oznacza, że bez górników nie byłoby Unii Europejskiej i nie byłoby bez nich integracji europejskiej. Wiem, że w czasach, gdy górnictwo ma przeciwko sobie radykalnych działaczy ekologicznych, politycznie poprawne jest udawanie, że Europa nie ma nic wspólnego z węglem. Otóż ma. Początek współczesnej, zjednoczonej i nowoczesnej Europy to węgiel. Urzędnicy Unii Europejskiej postawili górnictwo pod pręgierzem, ale chyba powoli przychodzi otrzeźwienie.

    Dwa miesiące temu komisarz do spraw energii Unii Europejskiej Guenther Oettinger ostrzegł przed groźnymi dla przemysłu skutkami przesadnej polityki ochrony klimatu. Zdaniem Oettingera w Europie w szybkim tempie postępuje proces deindustrializacji, a udział przemysłu w tworzeniu wartości dodanej w krajach Unii Europejskiej systematycznie spada. Jesteśmy na równi pochyłej, mówi Oettinger. Zachodnie i południowe Niemcy, podobnie jak Belgia, Holandia i częściowo Luksemburg, a także Polska, należą do nielicznych jeszcze istniejących ośrodków przemysłowych - dodał unijny komisarz. Jego zdaniem polityka energetyczna jest zbyt jednostronnie związana z polityką ochrony klimatu. Moim celem jest powiązanie polityki energetycznej także z polityką przemysłową - zapewniał komisarz. Jeżeli Europejczycy przesadzą z ochroną środowiska, doprowadzi to do konfliktu pomiędzy energochłonnymi a niskoenergetycznymi gałęziami przemysłu, a także do społecznych napięć, gdy właściciel małego domu dostanie do zapłacenia rachunek za prąd - mówił Oettinger. Z przytoczonych wypowiedzi pochodzących z depeszy Polskiej Agencji Prasowej jasno wynika, że rodzi się powoli w Unii Europejskiej refleksja na temat przyszłości, w sytuacji, gdy energia stanie się towarem nieracjonalnie drogim. Jestem przekonany, że wyznawaniem, które stoi dziś przed rządami państw Unii Europejskiej, jest znalezienie kompromisu pomiędzy rozwojem gospodarczym, oczekiwaniami społecznymi, w tym oczekiwaniami socjalnymi a ochroną środowiska. Jestem sobie w stanie wyobrazić, co się stanie z ambitnymi planami ochrony klimatu, gdy energia będzie tak droga, że zwykłych obywateli nie będzie stać na ogrzewanie swoich mieszkań. Dlatego zarówno górnikom, jak i wszystkim życzę, aby św. Barbara nie tylko otaczała opieką górniczą brać, ale także sprowadziła opamiętanie na unijnych urzędników. Żadne ilości wydobytego i spalonego węgla nie uczynią tyle złego, ile mogą uczynić oni.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pragnę złożyć wszystkim górnikom, pracownikom kopalń i ich rodzinom życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Niech św. Barbara nieustannie tuli was i wasze rodziny w swych bezpiecznych ramionach, zapewniając poczucie komfortu życiowego w pewności dnia jutrzejszego. Dyć kożdy z nos zna swoje gniazdo i każda górnicza familjo wiy, co to je i przeca zno swoja gruba tyż. Kożdy też wiy, co to je wyrzykany różaniec i mo go dóma na podoryndziu, bo górnicze familije wiedzóm i znajóm bez kożdy dziyń i na kożdy dziyń swojigo posłańca do Ponbóczka. Bez tóż tu terozki winszuja wóm - górniczym familijom, cobyście cołki żywot mieli zowdy taki wiycie kónściczek nieba, a górnikom wszyjskim górniczego szczęścio w sztyjc. Szczyść Boże.



Poseł Henryk Siedlaczek - Oświadczenie z dnia 05 grudnia 2012 roku.


83 wyświetleń

Zobacz także: