Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Artur Górski:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mówimy nie tylko o jednej z największych afer korupcyjnych w administracji za rządów Platformy Obywatelskiej, ale także o realnej perspektywie utraty dużych pieniędzy unijnych. Po wykryciu nieprawidłowości Bruksela wstrzymała finansowanie kilku projektów, w tym: ˝Zintegrowana wielousługowa platforma komunikacyjna Policji z funkcją e-Usługi dla obywateli i przedsiębiorców˝, ˝pl.ID - polska ID karta˝ oraz ˝Budowa i wyposażenie wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego˝.

    Jedną z nieprawidłowości było zawieranie umów skażonych korupcją, chodzi tu między innymi o ustawiony przetarg wartości około 2 mld zł. Zarzuty postawiono już 17 osobom, w tym byłemu dyrektorowi Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, który miał przyjąć łapówki w wysokości około 4 mln zł. Co ciekawe, podczas bieżących kontroli realizowanych projektów prowadzonych przez różne instytucje nie wykryto nieprawidłowości. Jak mówił jeden z urzędników dziennikarzowi ˝Rzeczpospolitej˝, cytuję: Mam wrażenie, że kontrole nic nie wykryły, bo nie miały niczego wykryć. Koniec cytatu. Chodzi o to, że ów dyrektor miał mieć polityczne plecy, co oczywiście go chroniło.

    Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, jedna z instytucji kontrolnych, tłumaczyło, że nie posiada kompetencji ani narzędzi do wykrywania nieprawidłowości o charakterze korupcyjnym. Wywołało to zdziwienie Brukseli, która po wykryciu afery konsekwentnie domagała się rozwinięcia i wdrożenia odpowiednich procedur antykorupcyjnych w administracji, które ukrócą nadużycia, oraz częstszego i bardziej rozbudowanego monitoringu projektów.

    Mam zatem pytania. Które z zakwestionowanych przez Brukselę projektów w ogóle nie będą realizowane? Ile Polska straci unijnych pieniędzy? Co do tego, że straci, nie ma bowiem najmniejszych wątpliwości. Czy wdrożono procedury antykorupcyjne, o które upominała się Bruksela, a które umożliwiają wczesne wykrywanie korupcji w administracji? Dlaczego wcześniej nie było takich procedur, skoro mieliśmy korupcję na tak wielką skalę? I ostatnie pytanie: Jak zakończyła się tegoroczna kontrola CBA w MSW, podczas której zbadano przetargi na budowę, wdrożenie i utrzymanie systemu informacyjnego CEPiK? Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Artur Górski - Wystąpienie z dnia 12 grudnia 2012 roku.


94 wyświetleń

Zobacz także: