Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

30 punkt porządku dziennego:


Informacja prezesa Rady Ministrów na temat stanu negocjacji pakietu legislacyjnego dotyczącego wspólnej polityki rolnej po 2013 r. w związku z nową perspektywą finansową UE na lata 2014-2020 oraz sposobu realizacji uchwały Sejmu z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie wsparcia Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i wezwania Parlamentu Europejskiego do aktywnego działania na rzecz uproszczenia wspólnej polityki rolnej, konkurencyjności i postępu oraz wprowadzenia równych i niedyskryminujących zasad podziału między państwa członkowskie Unii Europejskiej środków na dopłaty bezpośrednie dla rolników, a także sposobu ujęcia zagadnień związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich w dokumentach programowych i legislacyjnych UE i rządu RP dotyczących perspektywy finansowej 2014-2020 w zakresie poprawy jakości życia na obszarach wiejskich (druk nr 923).


Poseł Waldemar Sługocki:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Refleksyjnie, jak sugerowali koledzy z opozycji, przedświątecznie, ale bardzo konkretnie. Prawo i Sprawiedliwość w warunkach prosperity, nie tylko europejskiej, ale także ogólnokrajowej, negocjowało programy operacyjne i perspektywę 2007-2013. Ale niestety, z dużą troską o los polskich rolników zadam te pytania, panie ministrze, nie udało się wynegocjować odpowiednich warunków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z którego to m.in. mogą korzystać gminy wiejskie chociażby w wypadku inwestycji z zakresu budowy systemu kanalizacji, oczyszczania ścieków. Małe gminy wiejskie, biedne gminy wiejskie mogą więc skorzystać jedynie z 75-procentowego wsparcia. Ba, mało tego, w tym przypadku podatek VAT jest kosztem niekwalifikowanym. Oznacza to, że gminy wiejskie w Polsce są w zdecydowanie trudniejszych warunkach aniżeli duże jednostki samorządu terytorialnego, wielkie aglomeracje, w których to poziom dofinansowania jest zdecydowanie większy, bo co do zasady wynosi 85%, w tym VAT jest kosztem wielokrotnie kwalifikowanym.

    Mam pytanie, panie ministrze. Jak ta sytuacja będzie wyglądała w nowej perspektywie, w perspektywie 2014-2020? Czy pan minister podejmuje wysiłek na rzecz zmienienia tejże sytuacji, tak aby gminy wiejskie nie tylko w formie deklaratywnej były wspierane przez opozycję, ale żeby ta wysokość pomocy dla nich była faktycznie większa? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Waldemar Sługocki - Wystąpienie z dnia 07 grudnia 2012 roku.


775 wyświetleń