Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskich projektach ustaw o:
   1) zmianie ustawy o pracownikach samorządowych,
   2) zmianie ustawy o pracownikach samorządowych, samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym i samorządzie województwa
  (druki nr 497, 498 i 550).


Poseł Waldemar Sługocki:

    Dziękuję bardzo, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Jedno pytanie do pani posłanki sprawozdawczyni. Pani poseł, mam pytanie: Czy komisja, przygotowując ów projekt ustawy, kooperowała w jakimś wymiarze ze środowiskiem samorządowym, prowadząc swoistego rodzaju interakcje czy też swoistego rodzaju konsultacje społeczne? Aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że formalnie ten akt prawa takowych nie wymaga, ponieważ jest projektem poselskim.

    Pan poseł Kuźmiuk - wrócił na szczęście, bardzo się cieszę - mówił o tym, że generalnie mamy o 300 tys. pracowników więcej w administracji publicznej, poczynając od roku 1990, po 12 latach funkcjonowania w przestrzeni...

    (Poseł Zbigniew Kuźmiuk: Po 22.)

    Proszę? 22, tak, od 1990 r.


Poseł Waldemar Sługocki:

    Podaję datę, żebyśmy tutaj bardzo precyzyjnie... Możemy na godziny i nawet minuty, panie pośle, jeśli pan sobie życzy, to wszystko przeliczyć, będę bardzo precyzyjny.

    (Poseł Tomasz Makowski: Jeszcze sekundy.)

    I na sekundy też, jak podpowiada kolega z Ruchu Palikota.

    Proszę zwrócić uwagę, panie pośle, że 5 czerwca 1998 r. na mocy ustawy o powiacie, prawda...

    (Głos z sali: Powiecie.)

    ...o powiecie, przepraszam, i samorządzie województwa powstały dwa kolejne szczeble samorządu terytorialnego. To jest jedna przesłanka - dwa nowe podmioty. Proszę zwrócić uwagę (Dzwonek), że od 1 maja 2004 r. Polska jest w strukturach Unii Europejskiej i także w dużej mierze ten przerost, jak pan to określił, zatrudnienia, z czym się nie zgadzam, jest spowodowany m.in. obsługą środków europejskich, czy to w ramach polityki spójności, czy wspólnej polityki rolnej, w 85% współfinansowanych, w sensie wynagrodzeń, ze środków europejskich, 15 to wkład krajowy, 23% VAT-u odprowadzamy. Per saldo jesteśmy do przodu.

    I polemika, króciutko, panie marszałku, z panem...


Poseł Waldemar Sługocki:

    Nie polemika, tylko nawiązanie do wypowiedzi pana posła Makowskiego, który mówił o ograniczeniu kadencyjności wójta, burmistrza i prezydenta. Mam tu dużo wątpliwości, panie pośle, dlaczego dwie kadencje, nie trzy, nie cztery, nie pięć. Dlaczego chce pan wyeliminować tych włodarzy, którzy bardzo dobrze zarządzają swoimi jednostkami samorządu terytorialnego? Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Waldemar Sługocki - Wystąpienie z dnia 05 grudnia 2012 roku.


604 wyświetleń