Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Arkadiusz Czartoryski:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Koncern ENERGA SA, stuprocentowa spółka Skarbu Państwa, podjął niekorzystną decyzję z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa polskiego, wstrzymując kluczową inwestycję dla całego koncernu - budowę elektrowni Ostrołęka C. Parlamentarzyści z Ostrołęki i Gdańska próbowali dowiedzieć się na miejscu, dlaczego podjęto taką decyzję. Pomimo wielokrotnych prób, z tygodniową przerwą, nie uzyskaliśmy dokumentu. Jednakże mam informacje, właśnie z Grupy ENERGA SA, dlaczego nie udostępniono nam tych dokumentów. Otóż w dokumentach strategicznych, które są w posiadaniu koncernu ENERGA SA, są zawarte następujące tezy. Zakłada się budowę elektrowni Ostrołęka C w latach 2012-2015, z rokiem 2014 jako szczytowym dla zaangażowania finansowego grupy. Bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga, żeby następował wzrost nie tylko pod kątem przyrostu mocy, ale również pod kątem miejsc wytwarzania tej mocy. To też są elementy zawarte w strategii, którą ENERGA ma. Rząd o nich wie. Kolejne rzeczy, które są w dokumentach, a nie są udostępniane posłom. W Polsce krajowy system elektroenergetyczny jest tak zbudowany, że konieczny jest przyrost mocy w określonych lokalizacjach. Podkreślam, w określonych lokalizacjach. W Polsce północnej jest dramatyczny niedostatek mocy wytwórczych. Dodatkowo Ostrołęka pracuje w generacji wymuszonej, a to oznacza, że dla prawidłowego funkcjonowania krajowego systemu energetycznego budowa w Ostrołęce jest niezbędna. Są to elementy z dokumentów strategicznych, które uzyskałem właśnie z koncernu, pomimo że zarząd w żadnej formie mnie o tym nie poinformował, nie spotkał się, ani mailowo, ani telefonicznie. Są jednak jeszcze ludzie, którzy mają sumienie, a pracują w ENERGA.

    Szanowni Państwo! W 2010 r. Grupa ENERGA SA zawarła umowę z PSE Operator na przyłączenie elektroenergetyczne Ostrołęki do krajowego systemu elektroenergetycznego. W umowie zostały ustalone warunki i zasady przyłączenia nowej jednostki wytwórczej do krajowego systemu elektroenergetycznego. W tym celu PSE Operator zmodernizuje urządzenia elektroenergetyczne. Uwaga, z tej umowy wynika, i tu znowu cytat, że: powyższe inwestycje są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, a zwłaszcza jego północno-wschodniej części - ENERGA SA, 2010 r. Taka umowa, z taką treścią.

    Parę dni temu zapytałem PSE, czy coś się zmieniło w tej kwestii. I uwaga, 17 października dostałem odpowiedź - ku mojemu zdziwieniu, nie ukrywam - z PSE Operator, której fragment zacytuję: W celu - uwaga - poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski PSE Operator zaplanował m.in. szereg inwestycji sieciowych w północno-wschodniej części kraju, które oprócz przyłączenia nowego bloku energetycznego w elektrowni Ostrołęka umożliwiają uruchomienie połączenia transgranicznego Polska - Litwa i wymianę mocy wysokości 1000 MW. A zatem PSE dalej twierdzi, że jest to zgodne z bezpieczeństwem energetycznym państwa i konieczne dla połączenia Polski z Litwą i całej opaski wokół Bałtyku.

    Szanowni Państwo! Dotarłem też do pisma z ostatniego miesiąca wojewody mazowieckiego pana Jacka Kozłowskiego, który pisze do ministra transportu, do wiadomości wicepremiera pana Waldemara Pawlaka. Cytuję pana wojewodę z Platformy Obywatelskiej: Chciałbym podkreślić, że rozbudowa elektrowni Ostrołęka, planowana przez Grupę Energetyczną ENERGA SA i PSE Operator, jest niezbędna nie tylko dla utrzymania sprawnego zasilania tego regionu kraju, ale także dla zapewnienia - uwaga - bezpieczeństwa całego krajowego systemu elektroenergetycznego, stanowiąc jednocześnie ważny element domykania przez Polskę pierścienia elektroenergetycznego wokół Morza Bałtyckiego, w ramach tzw. mostu energetycznego Polska - Litwa.

    Dlaczego, panie ministrze, zrezygnowano z tego projektu? Wyniki finansowe Grupy ENERGA SA są świetne. ENERGA SA mówi, że nie ma pieniędzy, ale są świetne. I sama Grupa ENERGA za osiem miesięcy publikuje: 11-procentowy wzrost przychodów, 16-procentowy wzrost EBITDA, 4-procentowy wzrost zysku netto w stosunku do 2011 r. Międzynarodowa Agencja Ratingowa Fitch podniosła rating ENERGA do BBB, zwracając uwagę na świetną stabilność finansową firmy, a ENERGA daje komunikaty prasowe, że nie buduje, bo nie ma pieniędzy, bo nie było zapotrzebowania na prąd.

    Panie ministrze, czy decyzja ENERGA SA, która skutkuje już stratami finansowymi, jest dyktowana wolą zakupu prądu za granicą? Czy zapowiadana przez rząd prywatyzacja Grupy ENERGA poprzez poszukiwanie inwestora strategicznego skończy się zakupem polskiej firmy ENERGA SA, która jest tak naprawdę wielką siecią sprzedaży prądu i doskonałym kąskiem dla Rosatomu, który już buduje elektrownię atomową w Kaliningradzie i zapowiada, że chce sprzedawać prąd (Dzwonek) do Polski? I ostatnie pytanie, pani marszałek: Czy pomimo narażenia na straty finansowe i zagrożenie bezpieczeństwa elektroenergetycznego kraju, rząd nieodwołalnie zrywa z koncepcją mostu energetycznego do krajów nadbałtyckich, którego budowa elektrowni C w Ostrołęce jest niezbędnym elementem? (Oklaski)



Poseł Arkadiusz Czartoryski - Wystąpienie z dnia 24 października 2012 roku.


239 wyświetleń