Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Elżbieta Gapińska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W Płocku od 21 grudnia 2005 r. działa Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych De Facto. Stowarzyszenie zostało zawiązane dla ogółu społeczności osób niepełnosprawnych w celu realizacji zadań publicznych w zakresie aktywizacji społecznej, zawodowej i zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz działań wspomagających osoby niepełnosprawne pod względem szkoleniowym, edukacyjnym, technicznym i informacyjnym.

    Dzięki stowarzyszeniu De Facto działa jedyny w Polsce Kiosk z prasą dla osób niewidomych. Zapewne trudno będzie państwu uwierzyć, że do chwili uruchomienia Kiosku w 2007 r. osoby niewidome w Polsce w ogóle nie czytały ogólnodostępnej prasy. Poza Polską zresztą nadal nie czytają, bo Kiosk z prasą jest przedsięwzięciem unikalnym nie tylko w Polsce, ale i w Europie, jak również na świecie.

    Kiosk stanowi największe źródło informacji dla osób niewidomych. Oferuje 55 tytułów najpoczytniejszych czasopism z polskiego rynku prasowego przetworzonych na format dostępny dla niewidomych. W Kiosku zarejestrowanych jest 2 tys. czytelników niewidomych, którzy bezpłatnie otrzymują rocznie 350 tys. egzemplarzy wybranych przez siebie czasopism zawierających 1200 tys. stron A4 tekstu.

    Kiosk wysyła czasopisma w plikach elektronicznych na nośnikach, które uwzględniają obiektywne i subiektywne ograniczenia niewidomych czytelników. Czytelnicy otrzymują czasopisma przez Internet, jak również zapisane na płytach CD, które czytają przy pomocy udźwiękowionego komputera. Biedniejsi, mniej sprawni otrzymują czasopisma na płytach CD, ale w plikach audio, które mogą czytać na odtwarzaczach MP3.

    Specjalną grupę stanowią niewidome dzieci i młodzież, którzy otrzymują na adresy szkół specjalne pakiety czasopism edukacyjnych koniecznych do równej edukacji.

    Stowarzyszenie De Facto, wychodząc naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez członków, dzięki wykorzystaniu techniki audiodeskrypcji, przez którą przekaz filmowy może być dostępny również dla osób niewidomych, uruchomiło Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych ˝Pociąg˝. Za pośrednictwem klubu osoby niewidome bezpłatnie raz na miesiąc otrzymują do obejrzenia film z audiodeskrypcją. Razem z filmem otrzymują w brajlu, MP3 lub HTML wprowadzenie do filmu przygotowane przez moderatora filmu - osobę niewidomą. Po obejrzeniu filmu odbywa się przez Internet dyskusja o filmie prowadzona przez moderatora.

    Klub filmowy osób niewidomych jest inicjatywą niespotykaną w Polsce, ale i na świecie. Pomaga wypełniać obowiązki państwa wobec osób niewidomych, jakie wynikają choćby z ostatnio podpisanej Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

    Chciałabym z tego miejsca serdecznie podziękować zarządowi stowarzyszenia, wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w prace tego stowarzyszenia pomagającego na miarę potrzeb XXI wieku osobom niewidomym i niedowidzącym. Dziękuję bardzo.



Poseł Elżbieta Gapińska - Oświadczenie z dnia 10 października 2012 roku.


55 wyświetleń

Zobacz także: