Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Informacja ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania o stanie przygotowań organów prowadzących do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich (druk nr 2737) wraz ze stanowiskiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (druk nr 2808).


Poseł Elżbieta Gapińska:

    Dziękuję bardzo, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przytoczę trochę danych dla tych posłów z opozycji, którzy przed chwilą przedstawiali zupełnie inne, wzięte nie wiem skąd, gdyż powoływali się na Instytut Badań Edukacyjnych, na którego strony przed chwilą weszłam. Przytoczę państwu wyniki badań przeprowadzonych na przełomie października i grudnia 2012 r. oraz maja i czerwca 2013 r. Chciałabym, żeby pan poseł Ostrowski zwrócił uwagę na to, co za chwilę powiem, bo przytaczał nam tu przed chwilą zupełnie inne wyniki.

    Proszę państwa, badania te przedstawiła pani profesor Anna Zielińska. Co z nich wynikało? Otóż wyniki badań sześcio- i siedmiolatków na starcie szkolnym, które zostały opublikowane we wrześniu 2013 r., pokazały, że sześcio- i siedmiolatki kończą klasę I z takim samym poziomem umiejętności. Czyli nie ma różnicy związanej z tym, czy zaczynało dziecko 6-letnie, czy 7-letnie. Po drugie, kompetencje dzieci 6-letnich z klasy I zawsze były wyższe od kompetencji dzieci z zerówek. Siedmiolatki w klasie II, czyli te dzieci, które poszły do szkoły od szóstego roku życia, miały wyższy poziom kompetencji niż siedmiolatki w klasie I. Z tego badania wynika również, że te dzieci miały takie same umiejętności matematyczne. Oznacza to, że najwięcej zyskały dzieci 6-letnie i najlepszy rozwój był w grupie najsłabszej. (Dzwonek) Staram się przedstawić to bardzo skrótowo, żeby zdążyć z czasem.

    Mam jedno pytanie: Czy ministerstwo nadal ma zamiar prowadzić tego typu badania? Może one w końcu przekonają państwa posłów z opozycji, że żyjemy w tym samym kraju, w tym samym świecie, a nie w zupełnie innych, bo nie wiem, skąd są brane dane, które państwo przytaczacie. Dziękuję.



Poseł Elżbieta Gapińska - Wystąpienie z dnia 14 stycznia 2015 roku.


82 wyświetleń

Zobacz także: