Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o języku polskim oraz ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (druki nr 3324 i 3417).


Poseł Sprawozdawca Elżbieta Gapińska:

    Bardzo dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu komisji edukacji mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o języku polskim oraz ustawy o funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, druk nr 3324.

    Projekt ten ma na celu zwiększenie dostępności egzaminu z języka polskiego jako obcego zarówno pod względem liczby osób, które mogą przystępować do tego egzaminu, jak i poprzez wprowadzenie możliwości zdawania egzaminów na poziomach biegłości językowej dostosowanych do międzynarodowych standardów.

    W obecnym stanie prawnym egzaminy, o których mówiłam, są przeprowadzane przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Ze względu na ograniczoną liczbę ośrodków, w których obecnie odbywają się egzaminy, nie odpowiada to zwiększonemu obecnie zainteresowaniu obcokrajowców językiem polskim. Zmiana ta spowoduje, że po spełnieniu określonych wymagań tzw. podmioty uprawnione będą miały możliwość przeprowadzania egzaminów w Polsce i za granicą. Obecnie jest zwiększone zainteresowanie cudzoziemców z powodu, po pierwsze, studiowania w naszym kraju, po drugie, z powodu prowadzenia działalności gospodarczej, a także z powodu możliwości otrzymania certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego.

    Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego będzie miała za zadanie zapewnić prawidłowe działanie systemu. Głównym jej zadaniem będzie koordynacja systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego oraz nadzór nad prawidłowym przebiegiem tego procesu. Zaproponowane zmiany obejmują: wprowadzenie poświadczenia znajomości języka polskiego na wszystkich poziomach biegłości językowej, zgodnie z poziomami określonymi przez Radę Europy, określenie standardów organizowania egzaminów z języka polskiego jako obcego przeprowadzanych przez podmioty uprawnione, które będą odpowiadały za zapewnienie odpowiednich warunków do egzaminowania i prawidłowego przeprowadzania egzaminów, oraz określenie warunków zapewniających prawidłowy przebieg egzaminów z języka polskiego jako obcego. Chodzi także o prawidłową działalność komisji egzaminacyjnych i możliwość uzyskania certyfikatu bez konieczności zdawania egzaminu przez cudzoziemca lub obywatela polskiego na stałe mieszkającego za granicą.

    W trakcie posiedzenia w dniu 12 maja 2015 r. podkomisja przyjęła poprawki, które umożliwiają wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy na wniosek osoby, która przystąpiła do egzaminu. Przyjęto także poprawki odnoszące się do wzoru certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego dla osób zdających egzamin, a także dla osób zwolnionych z tego egzaminu. Wprowadzono przepis zakazujący łączenia funkcji członka komisji z funkcją wizytatora w celu usunięcia mogących pojawić się wątpliwości oraz szkolenia dla wizytatorów, które będą przeprowadzane przez komisje także na odległość. Wydłużono również termin wejścia ustawy w życie do 3 miesięcy.

    W trakcie posiedzenia komisji edukacji posłowie zgłosili poprawki do art. 1 i art. 4, ale nie zostały one przyjęte przez komisję. Komisja przyjęła projekt ustawy wraz z poprawkami rekomendowanymi przez podkomisję nadzwyczajną powołaną do rozpatrzenia tego projektu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Elżbieta Gapińska - Wystąpienie z dnia 10 czerwca 2015 roku.


198 wyświetleń

Zobacz także: