Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz z Protokołem, podpisanych w Ottawie dnia 14 maja 2012 r. (druki nr 672 i 705).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Szanowny Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawiam nasze stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz z Protokołem, podpisanych w Ottawie dnia 14 maja 2012 r.

    Obecnie obowiązująca umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Kanady została zawarta w dniu 4 maja 1987 r. W zaistniałej nowej sytuacji międzynarodowej Polski po 1989 r. i w nowych warunkach gospodarczych zawarte w latach 80. umowy podatkowe nie odpowiadają współczesnym wymogom wynikającym z przystąpienia Polski do Europejskiej Organizacji Współpracy i Rozwoju oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zatem zaszła potrzeba wynegocjowania nowych umów z ważnymi partnerami gospodarczymi Polski, do których należy m.in. Kanada.

    Kanada połączona jest obowiązującymi umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania z 89 państwami. Podpisanie nowej umowy podatkowej z Polską jest wynikiem wysiłków podejmowanych przez rząd Kanady na rzecz aktualizacji uregulowań prawnych w tym zakresie. Nowym i dalekosiężnym elementem współpracy obydwu krajów może być pozyskiwanie gazu łupkowego w Polsce. Pierwsze odwierty zrobione zostały m.in. przez dwie kanadyjskie firmy: Talisman Energy oraz Nexen. Polska buduje współpracę z Kanadą również w dziedzinie uregulowań prawnych odnoszących się do pozyskiwania tego surowca.

    Warto też zaznaczyć, że skutkami wejścia w życie nowej konwencji są m.in. skutki finansowe, według których szacuje się, że wejście w życie nowej konwencji nie będzie miało znaczących skutków budżetowych. Liczy się, że poprzez obniżenie stawek podatku dla dochodów pasywnych będzie to po wejściu w życie korzystniejszych zapisów umownych przez stosunki gospodarcze zneutralizowane. Mają miejsce także skutki społeczne i gospodarcze, według których spodziewa się ożywienia relacji gospodarczych z uwagi na obniżenie stawek podatku dla dochodów pasywnych. Z uwagi na fakt, że nowa konwencja ma głównie charakter techniczny, nie spodziewa się znaczących skutków politycznych.

    Z kolei patrząc z perspektywy prawnej, po wejściu w życie nowej konwencji umowa będzie częścią istniejących już w Polsce mechanizmów wymiany informacji podatkowych, a także unikania podwójnego opodatkowania. Po jej wejściu w życie rozszerzeniu ulegnie zakres terytorialny jurysdykcji, jeśli chodzi o prowadzenie przez Polskę efektywnej wymiany informacji podatkowych w odniesieniu do informacji bankowych. Wejście w życie konwencji nie spowoduje konieczności dokonania zmian w ustawodawstwie wewnętrznym.

    Dlatego też klub Polskiego Stronnictwa Ludowego przychyla się do poparcia rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatku od dochodu wraz z Protokołem, podpisanych w Ottawie 14 maja 2012 r. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 28 września 2012 roku.


80 wyświetleń

Zobacz także: