Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

19 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym, sporządzonej w Kijowie dnia 18 maja 2012 r. (druki nr 634 i 712).


Poseł Sprawozdawca Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Spraw Zagranicznych przedstawić Wysokiej Izbie sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym, sporządzonej w Kijowie dnia 18 maja 2002 r. (druki nr 634 i 712).

    Połączone Komisje: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Spraw Zagranicznych zebrały się w dniu 13 września 2012 r. i pod przewodnictwem posła Sławomira Piechoty, przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, przeprowadziły pierwsze czytanie. W imieniu rządu projekt przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej pan Marek Bucior, obecny na dzisiejszym posiedzeniu.

    Przedmiotem umowy jest regulacja podstawowych spraw związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego w relacjach polsko-ukraińskich. Przepisy umowy oparte zostały na podstawowych zasadach wyznaczonych standardami międzynarodowymi, to jest zasadzie równego traktowania, zasadzie zachowania praw nabytych (eksportu świadczeń) oraz zasadzie sumowania okresów ubezpieczenia.

    Dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym zapewniają koordynację systemów zabezpieczenia społecznego obowiązujących w Polsce i w drugim umawiającym się państwie. Nie ma wątpliwości, że umowy te poprawiają sytuację świadczeniobiorców w zakresie możliwości nabywania prawa do świadczeń z zabezpieczenia społecznego. Gwarantują przez to ochronę ubezpieczeniową wszystkim osobom objętym zakresem podmiotowym danej umowy. Podejmowanie przez polskich obywateli pracy w państwach związanych z polską umową dwustronną zawsze przynosi pozytywny skutek w zakresie nabywania prawa do świadczeń z zabezpieczenia społecznego.

    Związanie Polski umową o zabezpieczeniu społecznym z Ukrainą ma na celu spełnienie społecznych oczekiwań w tym zakresie, rozwiązanie istotnych problemów obywateli Polski i Ukrainy wynikających z braku takiej umowy, jak również stworzenie lepszych warunków rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej.

    Szczególne znaczenie nowa umowa ma dla polskich obywateli zamieszkałych lub podejmujących zatrudnienie na Ukrainie oraz dla tych, którzy przesiedlili się z Ukrainy do Polski. Dotychczas za pracowników delegowanych z Polski na Ukrainę pracodawca jest zmuszony podwójnie opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, to jest zarówno do systemu polskiego, jak i do systemu ukraińskiego. Wpływa to na wzrost kosztów pracy i powoduje, że polskie inwestycje na Ukrainie stają się mniej opłacalne. Odpowiednie regulacje umowy będą eliminowały podwójne opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne, a tym samym likwidowały jedną z przeszkód w rozwoju polsko-ukraińskich stosunków gospodarczych. Z kolei członkowie rodzin repatriantów, głównie osoby starsze, będą mogli łatwiej spełnić warunki uzyskania prawa do polskiego świadczenia ze względu na umożliwienie sumowania polskich i ukraińskich okresów ubezpieczenia przy nabyciu prawa do świadczeń długoterminowych, emerytur i rent.

    Szczególnie korzystnym rozwiązaniem będą objęte osoby posiadające status repatrianta, a mianowicie do ustalenia wysokości polskiego świadczenia, przyznawanego z uwzględnieniem okresów zatrudnienia na Ukrainie, często wykonywanego w warunkach szczególnych, będzie brane pod uwagę wynagrodzenie osiągane za tę pracę na Ukrainie.

    Jeżeli chodzi o łączne obroty towarowe, to Ukraina zajmowała 16. miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych Polski, a jej udział w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrósł z 1,68% do 1,86%.

    Komisja Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisja Spraw Zagranicznych jednogłośnie przyjęły sprawozdanie w brzmieniu przedłożenia i rekomendują Wysokiej Izbie uchwalenie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym, sporządzonej w Kijowie dnia 18 maja 2012 r. ( druki 634 i 712). Dziękuję państwu.



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 27 września 2012 roku.


62 wyświetleń

Zobacz także: