Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych (druki nr 637 i 709).


Poseł Krystyna Łybacka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Bardzo rzadko nowelizacja cząstkowa będąca swoistą protezą prawną jest pożyteczna dla przejrzystości prawa, ale przyznać muszę, że zarówno niedawna wspominana przez pana posła Artura Górskiego nowelizacja będąca inicjatywą posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która uwolniła rodziców małoletnich dzieci od corocznego przychodzenia po nowy paszport, jak i ta nowelizacja będąca autorstwem posłów Platformy Obywatelskiej to zmiany prawa niezwykle oczekiwane i bardzo pożyteczne. Co więcej, one tak wpasowują się w zasadniczą ustawę o dokumentach paszportowych, że można powiedzieć, że to jest wyjątek, który potwierdza regułę, iż raczej te protezy są złe, ale wyjątek o naprawdę dobrych skutkach.

    Dlaczego to jest dobra nowelizacja? Otóż jedną z najbardziej pożądanych cech we współczesnym świecie, cechą, której Polacy nie posiadają, jest mobilność, a szczególnie mobilność wynikająca z potrzeb rynku pracy, ale także mobilność wynikająca z nieco innego sposobu życia. Powinniśmy zadbać o to, aby nie tylko mentalnie pomóc w zmianie niechętnego nastawienia do zmiany miejsca zamieszkania, ale także żeby w systemie prawnym usunąć te przeszkody, które tę mobilność hamują. I jedną z nich jest właśnie fakt wydawania większości dokumentów w miejscu przypisanym do miejsca zamieszkania. To odmiejscowienie, o którym mówił tak szczegółowo sprawozdawca pan poseł Wójcik, ale również moi przedmówcy, to rzeczywiście bardzo brzemienna w skutki nowelizacja, ponieważ ona powoduje, że bez względu na to, gdzie się człowiek znajduje, może wystąpić do najbliższego urzędu właściwego do wydawania dokumentów paszportowych o wydanie paszportu. Ale ta zmiana również w innym aspekcie, także związanym z mobilnością, poprawia sytuację, bo pamiętajmy, że rynek pracy to nie tylko Polska, ale także Unia Europejska, także Europa i także świat. Mogą zdarzyć się sytuacje, które do tej pory nie były przewidziane w katalogu przypadków uprawniających do wydania paszportu tymczasowego, właśnie związane z aktywnością zawodową, w których taki paszport będzie potrzebny, i to uproszczenie tej procedury, ułatwienie jej, zmiana kryteriów są także bardzo ważne. No i trzeci rodzaj mobilności, a powinniśmy tę mobilność wspierać, to są wyjazdy turystyczne, wakacyjne, pozabiznesowe. Ponieważ od czasu do czasu wybuchają lokalne konflikty, które powodują, że stempel służb granicznych jednego państwa może powodować niechęć czy wręcz zablokowanie wjazdu do innego państwa na skutek właśnie lokalnego konfliktu, to wydanie drugiego paszportu, bez zbędnego angażowania mobilności w postaci dwukrotnego wyjazdu do Warszawy, także jest niezwykle pożyteczne i cenne.

    Skoro jednak ta inicjatywa jest tak dobra, mam jedno pytanie do pana ministra. Panie ministrze, jak wytłumaczyć fakt, że wobec naprawdę i oczekiwanej, i bardzo poprawnej legislacyjnie, dobrze przyjętej przez wszystkich inicjatywy do tej pory na stronach internetowych mamy zawieszony projekt stanowiska rządu? Chcę zapytać: Czy jest stanowisko Rady Ministrów co do tego bardzo dobrego projektu?

    W imieniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej oczywiście mam przyjemność zakomunikować, że głosować będziemy za jego przyjęciem. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Krystyna Łybacka - Wystąpienie z dnia 26 września 2012 roku.


99 wyświetleń

Zobacz także: