Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię (druki nr 533 i 652).


Poseł Krzysztof Kłosowski:

    Pani Marszałkini! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Ruch Palikota mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię.

    Przedstawiony projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej, a dokładnie implementację przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/WE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią. Opóźnienie Polski w procesie wprowadzenia do krajowego porządku prawnego rozwiązań wskazanej dyrektywy wynosi już ponad rok, gdyż zgodnie z jej art. 16 ust. 1 termin na dokonanie transpozycji minął 20 czerwca ub. r.

    Jak słusznie wskazali projektodawcy, z uwagi na zastosowany w dyrektywie odmienny system pojęć i instytucji prawnych wdrożenie systemu przedmiotowej dyrektywy poprzez nowelizację ustawy Prawo energetyczne nie znajduje uzasadnienia, stąd też zaistniała potrzeba dokonania uregulowania w postaci odrębnej ustawy. Ponadto niezbędne stało się również wprowadzenie zmian w przepisach obowiązujących, takich jak: w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej, w ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne, a także w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej. Omawiany projekt ustawy reguluje dwie kwestie o znaczeniu zasadniczym: obowiązki w zakresie informowania o zużyciu energii i innych podstawowych zasobów przez produkty wykorzystujące energię oraz wpływie tych produktów na zużycie energii, a także zasady organizacji działania systemu kontroli wykonywania obowiązków określonych ramowo kształtem proponowanej regulacji. Wejście w życie przepisów przedstawionego projektu ustawy będzie skutkowało zmianami dotyczącymi wprowadzenia obowiązku informowania o klasie energetycznej produktów wykorzystujących energię w reklamie prasowej, elektronicznej, programach telewizyjnych, radiowych i innych środkach komunikacji, utworzenia systemu kontroli wykonywania obowiązków w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty ją wykorzystujące, a także zmianą obecnie obowiązujących przepisów o odpowiedzialności za nieprzestrzeganie obowiązków dotyczących etykietowania.

    Przyjęty model całkowicie obowiązującego systemu etykietowania stanowi ochronę przed ryzykiem powstania nieporozumienia lub wręcz wprowadzenia w błąd niektórych użytkowników końcowych, co mogłoby mieć miejsce w przypadku wdrożenia systemu etykietowania o charakterze fakultatywnym. Należy mieć na uwadze, iż udostępnienie wiarygodnych i porównywalnych informacji dotyczących zużycia energii w formie ujednoliconej etykiety powinno wpłynąć na decyzję o zakupie przez końcowych użytkowników tych produktów, które charakteryzują się niższym stopniem poboru energii i innych zasobów. W perspektywie czasowej powinno to zaowocować racjonalnym zużyciem surowców naturalnych oraz ograniczeniem emisji CO2. Dokonanie przez użytkowników końcowych wyboru tych produktów, które w trakcie ich użytkowania zużywają mniejsze ilości energii i innych podstawowych zasobów, będzie stanowić swoistego rodzaju zachętę dla producentów do opracowywania nowszych, energooszczędnych rozwiązań technologicznych.

    W celu przeciwdziałania oddaniu do użytku lub wprowadzeniu do obrotu produktów, do których nie dołączono karty i etykiety ani nie sporządzono dokumentacji technicznej, a także w przypadku których umieszczone karty i etykiety zawierają dane niezgodne z rzeczywistymi parametrami technicznymi, utworzono system kontroli.

    Za stosowne i pożądane z punktu widzenia ograniczenia liczby tworzonych procedur kontroli należy uznać proponowane rozwiązanie polegające na odwołaniu się do procedury kontroli uregulowanej w przepisach ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności.

    Uwzględniając podstawowe argumenty przemawiające za zasadnością, celowością oraz koniecznością przedstawionego projektu ustawy oraz mając na uwadze jego cel, polegający na wykonaniu prawa Unii Europejskiej, klub Ruch Palikota jest za przyjęciem projektu ustawy o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię. Dziękuję bardzo.



Poseł Krzysztof Kłosowski - Wystąpienie z dnia 12 września 2012 roku.


69 wyświetleń

Zobacz także: