Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2, 3 i 4 punkt porządku dziennego:



   2. Informacja prezesa Instytutu Pamięci Narodowej o działalności Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w okresie 1 stycznia 2009 r. - 31 grudnia 2009 r. (druk nr 65) wraz ze stanowiskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druk nr 173).
   3. Informacja prezesa Instytutu Pamięci Narodowej o działalności Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w okresie 1 stycznia 2010 r. - 31 grudnia 2010 r. (druk nr 66) wraz ze stanowiskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druk nr 174).
   4. Informacja prezesa Instytutu Pamięci Narodowej o działalności Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w okresie 1 stycznia 2011 r. - 31 grudnia 2011 r. (druk nr 328) wraz ze stanowiskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druk nr 415).


Poseł Beata Kempa:

    Bardzo dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Prezesie! Może najpierw przypomnę - ad vocem - posłom, którzy byli tutaj bardzo przeciwni, w taki dość prosty, chyba nieprzemyślany sposób krytykowali działalność IPN, w ogóle sens istnienia, słowa naszego wielkiego rodaka, błogosławionego Jana Pawła II, Ojca Świętego, które warto wziąć do serca: Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje swojej przyszłości. Naród, który nie pamięta swojej historii, nie zna także swojej przyszłości. Myślę, że warto to wziąć do serca i dobrze, że IPN stoi na straży historii, ale wciąż też musi tę historię poznawać. Dlatego pytam dzisiaj, panie prezesie, bo wszędzie tam, gdzie podcinane są korzenie ekonomiczne prowadzenia działalności, tak naprawdę podcinane są korzenie sensu istnienia. (Dzwonek) Takie korzenie są podcinane, jeżeli chodzi o Instytut Pamięci Narodowej, wciąż okrawane środki niestety powodują, że pewne śledztwa mogą się załamać. (Dzwonek) Zatem pytam, panie prezesie, jak wygląda śledztwo w sprawie zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II? Jakie środki są potrzebne? Proszę jasno i odważnie mówić, będziemy o nie walczyć. Jaki jest stan śledztwa w sprawie zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki i czy jeszcze są potrzebne środki? Jeśli chodzi o śledztwo w sprawie zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II, wiem, że to jest kwestia tłumaczeń wielu, wielu tomów akt, które prawdopodobnie dotarły z innych krajów, w tym z Bułgarii. Wreszcie ostatnie pytanie, panie marszałku, już kończę: Panie prezesie, warto inwestować w edukację i dobrze, że to robicie. Chcę za to podziękować, również za działalność wrocławskiego oddziału IPN. Ale ważne jest, aby wspierać tych nauczycieli w polskich szkołach, którzy wśród dzieci, mimo okrojonych godzin historii, krzewią wielką, wielką miłość do historii, szczególnie tej najnowszej, odkrywają w młodych ludziach wielką, piękną postawę żołnierzy wyklętych. Tyle że, panie prezesie, jest jeszcze wiele takich szkół - i znam taki przypadek, jeśli to będzie trwało nadal, będę mówić publicznie, z nazwiskiem dyrektora włącznie - gdzie tacy nauczyciele są szykanowani. Czy państwo dla takich wspaniałych nauczycieli tam, w Polsce powiatowej, przewiduje piękne konkursy i piękne nagrody? Bardzo proszę, panie prezesie, o odpowiedź. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Beata Kempa - Wystąpienie z dnia 11 września 2012 roku.


414 wyświetleń

Zobacz także: