Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj


15 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Prawo prasowe (druki nr 644 i 659).


Poseł Krystyna Ozga:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Rozważamy w tym punkcie zasadność przyjęcia lub odrzucenia wniesionych przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej pięciu poprawek do ustawy Prawo prasowe. W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt zaprezentować stanowisko w sprawie zasadności wniesionych poprawek.

    Za słuszny w naszym przekonaniu uznać należy zapis redakcyjny wynikający z poprawki nr 2, a mianowicie uwzględniający terminologię, jaką posługuje się ustawa Kodeks postępowania cywilnego. Chodzi o termin: uczestnik stosowany na gruncie przepisów regulujących postępowanie nieprocesowe. Podmioty występujące w procesie określa się z kolei mianem stron.

    Należy zgodzić się ze stanowiskiem Senatu w przedmiocie pozostania przy zasadach ogólnych, jeżeli chodzi o kwestię zaskarżalności orzeczeń wydanych przez sądy drugiej instancji. Istotnie, wyłączenie możliwości poddania sprawy o opublikowanie sprostowania kognicji najwyższej instancji sądowej nie tylko nie byłoby podyktowane żadnymi ważnymi względami, lecz również pozbawiłoby Sąd Najwyższy wpływu na wykładnię i sposób stosowania przepisów z dziedziny, jakie daje ustawa Prawo prasowe.

    Za zasadną uznajemy również poprawkę dodającą po art. 1 przepis obejmujący regulację o charakterze przejściowym. Na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 grudnia 2010 r. przepis art. 31 omawianej ustawy został derogowany z systemu prawa. Luka prawna została skutecznie wypełniona, szczególnie w odniesieniu do zapewnienia zainteresowanym możliwości skutecznego dochodzenia ochrony dóbr osobistych naruszonych w wyniku oceniającej publikacji medialnej.

    Poprawka 1. dotyczy ujednolicenia technicznej formy sprostowania, aby umożliwić jego czytelność.

    Nie uznajemy za stosowne przyjęcia poprawki 3. Senatu, stając na stanowisku, iż obecny zapis w pełni realizuje cel i zamierzenia, jakim służy.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego w głosowaniu opowie się za przyjęciem poprawek 1., 2., 4. i 5., i odrzuceniem poprawki 3.

    Jeszcze w nawiązaniu do wypowiedzi pani poseł z Prawa i Sprawiedliwości, rzeczywiście ustawa ta nie wypełnia do końca potrzeby legislacyjnej, dlatego klub Polskiego Stronnictwa Ludowego wniósł do laski marszałkowskiej projekt ustawy Prawo prasowe. Myślę, że będziemy nad nim wkrótce procedować. Dziękuję za uwagę.



Poseł Krystyna Ozga - Wystąpienie z dnia 12 września 2012 roku.


88 wyświetleń

Zobacz także: