Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (druk nr 627).


Poseł Piotr Babinetz:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Minister! Mam zaszczyt przedstawić wstępne stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw, druk nr 627.

    Przedłożenie powyższego projektu obszernej nowelizacji ustaw przez rząd RP wynika z konieczności dostosowania polskiego prawa do przepisów prawa Unii Europejskiej, tak to też jednoznacznie formułuje wprowadzenie do rządowego projektu. Komisja Europejska w 2006 r. dokonała przeglądu prawa Unii Europejskiej w zakresie sieci i usług łączności elektronicznej. W efekcie 25 listopada 2009 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły przepisy nowelizujące regulacje dotyczące rynku telekomunikacyjnego. Dwiema dyrektywami 2009/140 i 2009/136 zmieniono pięć wcześniejszych dyrektyw dotyczących wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej, dostępu do sieci i usług łączności elektronicznej oraz wzajemnych połączeń i zezwoleń na udostępnianie sieci i usług łączności elektronicznej, usługi powszechnej i związanych sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników, przetwarzania danych osobowych i ochrony prywatności w sektorze łączności elektronicznej, a także rozporządzenia w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie prawa w zakresie ochrony konsumentów.

    Równocześnie powyższy projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego uwzględnia powołanie rozporządzeniem Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej, zmiany wynikające z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Telekomunikacja Polska SA przeciwko prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczące zakazu uzależniania zawarcia umowy o świadczenie usług od zawarcia umowy o świadczenie innych usług, konieczność dostosowania polskiego prawa do przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego z czerwca 2009 r. wprowadzającego zmiany przepisów w zakresie roamingu w publicznych sieciach telefonii ruchomej wewnątrz Wspólnoty oraz wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej, wreszcie potrzebę zmian przepisów ze względu na wdrożenie Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym.

    Osobny obszar to propozycje zmian w Prawie telekomunikacyjnym wynikające z wewnętrznych polskich doświadczeń. W ciągu 7 ostatnich lat, gdy obowiązuje ustawa z 3 sierpnia 2004 r. Prawo telekomunikacyjne, stosowanie części zapisów w praktyce powoduje trudności i wątpliwości interpretacyjne.

    Ponadto przedłożony projekt nowelizacji uwzględnia postulaty usuwania barier inwestycyjnych w dziedzinie telekomunikacji, a wśród nich te wskazane w materiale ˝Czarna lista barier dla rozwoju przedsiębiorczości 2010˝ opracowanym przez środowisko prywatnych pracodawców.

    Warto wreszcie zauważyć, że w przedłożonym projekcie nowelizacji znajdują się również zmiany o charakterze deregulacyjnym. Jest to, po pierwsze, wprowadzenie możliwości powierzenia przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej przeprowadzenia egzaminów na świadectwo operatora w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej organizacji zrzeszającej radioamatorów, po drugie, umożliwienie wykonywania w Polsce zawodu marynarza i pilota przez osoby, które posiadają właściwe świadectwo operatora urządzeń radiowych, wydane przez uprawniony do tego organ w ich państwie pochodzenia, bez konieczności przeprowadzania dodatkowej procedury uznawania świadectw operatora urządzeń radiowych.

    Według postanowień dyrektyw europejskich z 2009 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej miały obowiązek przyjąć i opublikować do 25 maja 2011 r. przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do ich wykonania, wynikające ze wspomnianych powyżej zmian nowelizujących regulacje dotyczące rynku telekomunikacyjnego, a także przekazać je Komisji Europejskiej. Jak to ma często miejsce w przypadku obecnego rządu RP, koalicji PO-PSL, sprawującego podobno stabilną i odpowiedzialną władzę w Polsce już prawie 5 lat, przedłożony projekt rządowy pojawia się w Wysokiej Izbie z bardzo dużym opóźnieniem, kilkanaście miesięcy po terminie nakreślonym w dyrektywach europejskich. W wyniku opieszałości rządu Polsce grozi kara, a przede wszystkim tracą na tym konsumenci i rynek usług, ponieważ wiele zapisów wynikających z proponowanych zmian będą to zapisy korzystne szczególnie dla konsumentów.

    Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość wobec dużej wagi zagadnień regulowanych w projekcie nowelizacji i tak znacznego już opóźnienia, jeśli chodzi o rozpoczęcie prac nad zmianami w Prawie telekomunikacyjnym, opowiada się za pilnym skierowaniem powyższego projektu do Komisji Infrastruktury, gdzie oczywiście będzie potrzeba powołania odpowiedniej podkomisji do szczegółowej analizy jego treści, ponieważ wiele zapisów może budzić wątpliwości i szeroko wykracza poza te wątki, które są na pewno korzystne dla konsumentów. Wtedy też możliwe będzie i wskazane wyrażenie zdecydowanego i jednoznacznego stanowiska w sprawie konkretnych zapisów przedłożonego Wysokiej Izbie projektu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Piotr Babinetz - Wystąpienie z dnia 29 sierpnia 2012 roku.


85 wyświetleń

Zobacz także: