Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

19 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Krzysztof Kłosowski:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Spróbuję w krótkich słowach podsumować temat, odnosząc się do niektórych wypowiedzi.

    Po pierwsze, pani minister, rozwój cywilizacyjny - tak. Oczywiście, jesteśmy zdecydowanie za rozwojem cywilizacyjnym, dlatego tak mocno popieramy ustawę o OZE, której ciągle nie mamy, no, to nieudolność naszego Sejmu. Mówi pani, że nastąpi 40-procentowy wzrost zapotrzebowania na energię. Tak, to prawda, ale energia z elektrowni jądrowej ma w roku 2022 uzupełnić tylko 4,4% całego zapotrzebowania, więc tak naprawdę w niewielkim stopniu nam to zapotrzebowanie pokryje. Budujemy gazoport po to, żeby uniezależnić się do dostaw gazu. To dlaczego chce nas pani uzależnić od dostaw paliwa jądrowego? Czym się różni jedno uzależnienie od drugiego? Proszę o odpowiedź na to pytanie. Chce pani jednorazowo kupować i składować paliwo jądrowe w jakichś większych ilościach. Proszę powiedzieć: Gdzie to będzie składowane? Ile to będzie kosztowało? I kto za to zapłaci?

    Poseł Naimski wspomniał o implementacji dyrektywy Euratomu, prosił o odpowiedź na piśmie. Byłbym wdzięczny pani minister, gdybym również otrzymał taką odpowiedź, gdyż było to bardzo dobre pytanie.

    Pan poseł Stefaniuk z PSL wspomniał o biomasie, o biogazie i o różnych technologiach, które mogą być wykorzystywane w rolnictwie. Nie ma posła Stefaniuka. Ale mam pytanie do posłów z PSL. Dlaczego popieracie budowę elektrowni atomowej, skoro to właśnie na wsi jest potencjał rozwoju energetyki odnawialnej? Przecież to jest dla was możliwość wykorzystania tego, co lubicie najbardziej, czyli stanowisk i miejsc pracy. (Oklaski)

    (Głos z sali: Nie ma nikogo z PSL.)

    Mam nadzieję, że przeczytają w stenogramie.

    (Głos z sali: Nie, oglądają nas teraz.)

    A może.

    Pan poseł Zbrzyzny mówił o tym, że decyzja odnośnie do budowy elektrowni atomowej została podjęta. Prawdopodobnie została podjęta, ale łatwiej jest zrezygnować nam teraz, pani minister, niż np. rządowi Niemiec, który ma uruchomione elektrownie atomowe, ale podjął decyzję o ich zamknięciu w roku 2024. Łatwiej jest nam dzisiaj zrezygnować z budowy elektrowni atomowej niż rządowi Szwajcarii, który także podjął decyzję, że zamknie swoje bloki energetyczne do roku 2032. I łatwiej jest nam dzisiaj podjąć decyzję o rezygnacji z budowy elektrowni atomowej niż kiedyś polskiemu rządowi, który podjął taka decyzję, gdy elektrownia była już w połowie wybudowana.

    Pan poseł Szeliga wspomniał o Fukushimie. Ten temat już był poruszany wielokrotnie, więc nie będę go ponownie omawiał.

    Pan poseł Nowak. Oczywiście, panie pośle, że jesteśmy za OZE, za miksem energetycznym. To właśnie w trosce o OZE, w trosce o miks energetyczny i o bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju zablokowaliśmy dwa dni temu szkodliwą nowelizację ustawy Prawo energetyczne (Oklaski), która mogłaby zamrozić OZE na wiele lat w Ministerstwie Gospodarki, bo termin przedkładania tego projektu w Wysokiej Izbie zostaje przesunięty praktycznie co kwartał.

    Pan poseł Rojek mówił o zarobkach Aleksandra Grada. Do tego wrócę później.

    Pan poseł Gadowski wspomniał o procentowym poparciu dla budowy elektrowni atomowej. Ale rozumiem, że dotyczyło to badań ogólnopolskich. Pani minister, proszę mi powiedzieć, jakie jest poparcie w miejscowościach, w których ta elektrownia ma być budowana. Czy ono jest takie samo, jak w ogólnopolskim badaniu, czy może jest inne? Bo każdy chce mieć spalarnię śmieci, ale nie w swoim mieście.

    Pan poseł Żaczek mówił o efektywności energetycznej. Tak, to jest bardzo ważna kwestia. To właśnie na efektywności energetycznej możemy zaoszczędzić te brakujące 4,4%, które państwo chcecie pokryć budową nieopłacalnej ekonomicznie elektrowni atomowej.

    Pani poseł Nykiel chyba już wszystkim na tej sali i naszemu społeczeństwu powiedziała, że to potentat francuski. Czyli decyzja już została podjęta, pani minister? (Wesołość na sali, oklaski)

    Poseł Szyszko, geotermia. Tak, panie pośle, chętnie pojadę do Torunia, chętnie zapoznam się z pracami nad geotermią i chętnie przeanalizuję dane, którymi pan dysponuje.

    Pan poseł Rębek... (Dzwonek)

    Panie marszałku, proszę jeszcze dosłownie o minutkę. Dobrze?

    Pan poseł Rębek wspomniał o tym, że Polacy powinni wyrazić swoje opinie odnośnie do atomu. To samo powiedziała pani Sobecka. Pierwszy raz w tej Izbie zgadzam się z panią posłanką Sobecką. Brawo, pani poseł. Tak, jesteśmy także za referendum, przygotowujemy taki wniosek. Chcielibyśmy, żeby to referendum zostało przeprowadzone w Polsce razem z przyszłymi wyborami samorządowymi.

    Kończąc, chcę nawiązać do tego, że pan poseł Orzechowski wspomniał o tym, iż nie przeczytałem ustawy, nie znam nowych technologii. Ale co się zmieniło, panie pośle? Czy prawa fizyki się zmieniły od lat 50.? Przecież reakcja łańcuchowa w latach 50. zeszłego wieku jest taka sama jak teraz. Może jest trochę więcej zabezpieczeń, ale nie uważam, żeby nastąpił jakiś skok cywilizacyjny.

    Pan poseł Lamczyk jeszcze wspomniał o technologiach małych bloków energetycznych. To jest bardzo ciekawy temat, pani minister, taką technologie posiadają Kanadyjczycy. Czy jest ona rozważana jako jedna z możliwych do implementowania w Polsce technologii wykorzystywanych w elektrowni atomowej?

    I na koniec, pani minister, ponieważ nie odpowiedziała mi pani w swoim wystąpieniu, czy rzeczywiście jest prawdą, że minister Grad zarabia 110 tys. miesięcznie, dlatego o to proszę i uzupełniam swoje pytanie. Czy minister Aleksander Grad ma podpisaną umowę gwarantującą mu odszkodowanie w przypadku wypowiedzenia lub też umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia? I drugie pytanie. Czy prawdą jest, że zarabia 110 tys. miesięcznie? Bardzo proszę o odpowiedź na te pytania na piśmie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Kłosowski - Wystąpienie z dnia 26 lipca 2012 roku.


51 wyświetleń

Zobacz także: