Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz ustawy o ewidencji ludności (druki nr 486 i 504).


Poseł Krzysztof Kłosowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Ruch Palikota mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz ustawy o ewidencji ludności, zawartego w druku sejmowym nr 486. Głównym celem przedstawionej nowelizacji jest dostosowanie przepisów obecnie obowiązującej ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz wchodzącej w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności do regulacji ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim, która wchodzi w życie z dniem 15 sierpnia br., z wyjątkiem niektórych przepisów, które mają moc obowiązującą już od 15 maja br. U podstaw przedstawionego Wysokiemu Sejmowi projektu zmian leży potrzeba zachowania jednolitości i spójności systemu prawnego.

    W uzasadnieniu projektodawcy czytamy, że nadanie nowego brzmienia ust. 4 w art. 14 obecnie obowiązującej ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych polega na uwzględnieniu zmian w obrębie treści tego przepisu wprowadzonych ustawą z dnia 3 października 2008 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Regulacja art. 63 nowej ustawy o obywatelstwie polskim również dotyczy zmiany brzmienia art. 14 ust. 4 wyżej wymienionej ustawy, lecz bez uwzględnienia dokonanej w 2008 r. nowelizacji tego aktu prawnego. Nie uwzględniono zatem obowiązku nałożonego na wojewodę, a wyrażającego się w przekazywaniu informacji o nabyciu lub utracie obywatelstwa polskiego do organu, który wydał danej osobie dowód osobisty, oraz poszerzenia właściwości miejscowej organu gminy, do którego przekazywane są informacje o nabyciu lub utracie obywatelstwa.

    W toku dalszych prac legislacyjnych parlamentu poprzedniej kadencji nie dokonano harmonizacji wskazanych wyżej uregulowań poprzez zmianę art. 63 ówczesnego projektu ustawy o zmianie ustawy o obywatelstwie polskim. Jak dobrze wiemy, los tejże ustawy po jej uchwaleniu przez Sejm był niepewny z powodu skierowania jej przez byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Ostatecznie w dniu 18 stycznia 2012 r. zapadł wyrok o zgodności art. 30 wskazanej ustawy z art. 137 konstytucji. Tylko na trochę ponad 2 miesiące przed 15 sierpnia 2012 r., czyli przed datą wejścia w życie większości regulacji ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim, w tym art. 63, premier RP przedstawił Sejmowi projekt analizowanej nowelizacji. Wszakże lepiej późno niż wcale.

    Stosownie do art. 3 projektu ustawy zawartego w druku sejmowym nr 486 niniejsze regulacje zmieniające ustawę dotyczące ewidencji ludności wchodzą w życie z dniem 16 sierpnia 2012 r. Pomimo wzięcia pod uwagę treści wyjaśnień przedstawionych w uzasadnieniu do projektu ustawy określenie na ten dzień terminu wejścia w życie postulowanych zmian jest zastanawiającym działaniem legislacyjnym, albowiem zmieniona na mocy nowej ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim treść art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych będzie miała moc obowiązywania zaledwie jeden dzień, 15 sierpnia 2012 r., tj. dzień ustawowo wolny od pracy. Od 16 sierpnia br. wskazana jednostka redakcyjna tej ustawy nabierze nowego brzmienia zgodnie z treścią przedkładanego projektu nowelizacji.

    W odniesieniu do wchodzącej w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności zmiana dotyczy poszerzenia kręgu podmiotów uprawnionych do dokonywania rejestracji danych w systemie PESEL w zakresie obywatelstwa albo statusu bezpaństwowca. Wskutek wejścia w życie proponowanych zmian nie tylko wojewoda, lecz także minister właściwy do spraw wewnętrznych będzie kompetentny do dokonywania wskazanych czynności, każdy z tych podmiotów w ramach swojej właściwości wynikającej z ustawy z dnia 2 kwietnia o obywatelstwie polskim. Wprowadzone rozwiązanie umożliwi rejestrację w systemie PESEL danych odnośnie do obywatelstwa wszystkich osób zamieszkałych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również tych, którzy nie posiadają miejsca zameldowania na pobyt stały.

    Z uwagi na potrzebę wprowadzenia do polskiego porządku prawnego regulacji zaproponowanych w celu zapewnienia spójności systemu prawa poprzez dostosowanie rozwiązań ustawowych zawartych w różnych aktach prawnych tejże rangi Klub Poselski Ruch Palikota jest za przyjęciem w całości projektu ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz ustawy o ewidencji ludności. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Kłosowski - Wystąpienie z dnia 11 lipca 2012 roku.


79 wyświetleń

Zobacz także: