Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2011 roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2011 roku (druk nr 294) oraz komisyjnym projektem uchwały (druk nr 522).


Poseł Krystyna Ozga:

    Pani Marszałek! Panie i Panowie Posłowie! Panie Przewodniczący! Wykonując konstytucyjny obowiązek przedstawienia sprawozdania z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za okres sprawozdawczy 2011 r., jej przewodniczący przedłożył Izbie sprawozdanie w dniu 30 marca 2012 r. Przypadł mi zatem zaszczyt odniesienia się do tego sprawozdania w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

    Rok 2011 był czasem szczególnym, albowiem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wieloetapowo realizowała pewne zadania. Polegało to m.in. na wyłanianiu rad nadzorczych i zarządów w 19 spółkach publicznej radiofonii i telewizji. Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. zmniejszyła z 9 do 7 liczbę członków rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz w Polskim Radiu. W procesie wyłaniania władz w drodze konkursu uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Dokonano reorganizacji Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zwracając, jak traktuje dokument, szczególną uwagę na dostarczenie pracownikom nowoczesnych narzędzi pracy.

    Odnosząc się do budżetu, godzi się zauważyć, że w ustawie budżetowej na 2011 r. kwota wydatków określona została w wysokości 17 890 tys. zł i została zrealizowana w 100%. Zaplanowany dochód został zrealizowany w 159,3%. Jest to kwota porównywalna do już wymienionej. Największa wysokość dochodów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zrealizowanych w roku sprawozdawczym pochodziła z opłat na koncesje radiowe i telewizyjne oraz koncesje na rozpowszechnianie programów sieciowych w sieciach kablowych.

    Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uczestniczyła także w procesie tworzenia prawa. Mogło to być zrealizowane dzięki transpozycji do polskiego systemu prawnego dyrektywy 2007/65/WE z 11 grudnia 2007 r. Wdrażano ponadto regulacje dotyczące zjawisk lokowania produktu i określania zasad stosowania przekazów handlowych. W dniu 30 czerwca 2011 r. ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej stworzyła formalnoprawne podstawy, które umożliwiają wyłączenie telewizji analogowej do 31 lipca 2013 r. Należy w tym miejscu zauważyć, że Polska jest jednym z ostatnich krajów unijnych, jeżeli chodzi o datę przejścia na naziemne cyfrowe nadawanie. Zaliczani jesteśmy do trzeciej, ostatniej grupy krajów ze względu na rodzaj odbieranego sygnału telewizyjnego. Rok 2011 był rokiem wyborczym do Sejmu RP i Senatu. Rada czynnie uczestniczyła w pracach przygotowujących kampanię, realizując nieodpłatne debaty na wizji i fonii.

    Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpływały także skargi i postulaty. Do najczęstszych należały: zarzuty emitowania treści nieodpowiednich dla dzieci i młodzieży, skargi dotyczące dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub narodowość czy dotyczące obrazy uczuć religijnych. W powyżej opisanych sytuacjach przewodnicy krajowej rady radiofonii wydał w 2011 r. 15 decyzji o nałożeniu kar na nadawców.

    Jeśli chodzi o omawiany okres, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dokonywała także kontroli programowej nadawców publicznych. Oceniano udział audycji realizujących zadania określone w ustawie o radiofonii i telewizji. Najmniej czasu poświęcono problemom patologii społecznej i wiedzy o języku polskim, co istotnie musi niepokoić. Również struktura programu oddziałów TVP w 2011 była bardzo różna i brak jest wiedzy, skąd te różnice się brały oraz co legło u podstaw tej sytuacji.

    Sprawozdanie roczne zawiera także osobny, ósmy rozdział poświęcony udziałom w pracach instytucji i organizacji międzynarodowych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji brała udział w tworzeniu i realizacji europejskiej polityki audiowizualnej poprzez pracę w stałych i roboczych gremiach Unii Europejskiej i Rady Europy. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, co godne podkreślenia, pod koniec 2011 r. rozpoczęła proces wdrażania elektronicznego obiegu spraw i dokumentów, który ma usprawnić załatwienie spraw związanych z jej zadaniami.

    Wysoka Izbo! Przewodniczący rady jako dodatkowy dokument zaprezentował informację o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2011 r. Na moment niech mi wolno będzie zatrzymać się na problemie zagrożenia wykluczeniem cyfrowym. Jak słusznie się zauważa, to nie jest tylko brak dostępu do Internetu, lecz także w coraz większym stopniu brak umiejętności wszechstronnego korzystania z nowych technologii. Jako generalną przyczynę podaje się w tym przedmiocie brak całościowego, jednolitego, spójnego podejścia na poziomie państwa oraz korelacji działań. Słusznie zauważono, że zagrożenia ekonomiczne dotyczą najuboższych obywateli, dla których nabycie najprostszego urządzenia do odbioru telewizji cyfrowej stanowi poważny problem finansowy.

    Oceniając sytuację radia, w tym wyniki finansowe i strukturę własnościową na rynku radiowym, godzi się zauważyć, że koncentracja kapitału połączona z wysokimi barierami wejścia do sektora medialnego stworzyła warunki do dalszego umacniania się medialnych grup komercyjnych.

    Najważniejszą jednak kwestią w prowadzeniu działalności radiowej jest uzyskanie maksymalnego dotarcia do odbiorcy. Jak więc wynika ze sprawozdania i informacji, walka między nadawcami toczy się o pokrycie w paśmie UKF.

    Pani Marszałek! Panie i Panowie Posłowie! Sprawozdanie obrazuje całokształt pracy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zawiera wnikliwą analizę trudności w realizacji misji przez media publiczne, wynikające z ustawy z roku 1992, wielokrotnie zresztą nowelizowanej.

    Jednym z powodów utrudniających tę realizację jest niska płatność abonamentu. Pragnę zauważyć, że w roku bieżącym na funkcjonowanie mediów publicznych z tego tytułu wpłynie około 400 mln zł, podczas gdy po powstaniu krajowej rady kwota ta była na poziomie ok. 1 mld. W tej sytuacji uważamy, że jest niezbędna nowelizacja ustawy o abonamencie i finansowaniu mediów publicznych, aby zapewnić realizację misji. Wydaje się, że Polska jako członek Unii Europejskiej może adoptować dobre, sprawdzone rozwiązania niektórych jej członków, np. Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Francji.

    Wysoka Izbo! Zapewnienie realizacji misji przez media publiczne jest polską racją stanu w okresie globalizacji, ponieważ media komercyjne nastawione są na zysk, a nie na potrzeby wynikające z wrażliwości społeczeństwa i budowanie ładu moralnego. Wszyscy mamy świadomość, że w mediach kierujących się zyskiem dużo miejsca zajmuje triada: seks, pieniądze i władza, która ma być rzekomo jedynym motorem rozwoju społecznego i gospodarczego. Jesteśmy narodem wrażliwym i takie programy nie do końca uzyskują akceptację społeczeństwa. Osłabiają więzi w rodzinie, utrudniają wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotycznym i obywatelskim. Szczególnie na to niebezpieczeństwo są narażone dzieci i młodzież, które to nie mają jeszcze wyrobionego krytycyzmu. Ze sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że czuwa ona na miarę swoich możliwości nad ochroną młodego pokolenia przed treściami szkodliwymi.

    Panie i Panowie Posłowie! Na tym posiedzeniu zdecydujemy, czy przyjmiemy sprawozdanie, a tym samym czy udzielimy absolutorium Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji za rok 2011.

    Trudno mieć zastrzeżenia do samego sprawozdania, które zostało opracowane z całą starannością. Wczoraj na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu, której jestem członkiem, dyskusja tak naprawdę toczyła się wokół decyzji podejmowanych w roku 2011 przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w zakresie swojego działania.

    Największe kontrowersje wywołuje fakt nieprzyznania koncesji na nadawanie programu telewizyjnego naziemną techniką cyfrową Fundacji Lux Veritatis, właścicielowi Telewizji Trwam. Decyzja ta stała się przedmiotem burzliwej dyskusji, a nawet pewnej konfrontacji społecznej, która znalazła wyraz w zebraniu ponad 2 mln podpisów wyrażających niezadowolenie z tego rozstrzygnięcia, a także podjęcia 120 uchwał przez samorządy wszystkich szczebli. Między innymi w uchwale Sejmiku Województwa Podkarpackiego czytamy: Apelujemy o zrealizowanie wniosku Fundacji Lux Veritatis i zagwarantowanie telewidzom pełnej możliwości odbioru Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym. Koniec cytatu. Takich apeli od wyborców ja oraz moi koledzy i koleżanki posłowie słyszymy bardzo wiele na licznych spotkaniach. Pomijając dyskontowanie polityczne przez niektóre ugrupowania, w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego pragnę podkreślić, że są one słusznym wołaniem katolików o zapewnienie Telewizji Trwam należnego jej miejsca na multipleksie. (Oklaski) Posłowie klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, stojąc na gruncie społecznej nauki Kościoła, uważają, że chrześcijański system wartości pomaga w budowaniu demokratycznego i solidarnego państwa. Dlatego też uważamy decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za kontrowersyjną. Z drugiej jednak strony parlament jako tworzący prawo i stróż tego prawa powinien mieć na uwadze fakt, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jako ciało konstytucyjne musi przestrzegać przepisów prawa i administracyjnego trybu postępowania. Szkoda, że Fundacja Lux Veritatis nie wyraziła zgody na upublicznienie złożonych dokumentów i umowy udzielonej pożyczki. Fakt ten powoduje pewną polaryzację postaw i sytuację dla wielu obywateli nie do końca jasną i czytelną. A tak naprawdę to ja jako członek Komisji Kultury i Środków Przekazu po zadaniu kilku pytań nie uzyskałam jasnej, precyzyjnej odpowiedzi.

    Po głębokiej analizie konsekwencji (Dzwonek) tej decyzji i reakcji społeczeństwa klub PSL uważa, że należało znaleźć kompromis, który skonsolidowałby społeczeństwo, a nie dzielił, tym bardziej że jesteśmy w okresie kryzysu ekonomicznego i znacznych napięć społecznych. Żyjemy w państwie demokratycznym, a jeśli tak, to nie możemy być obojętni na głosy milionów Polaków, którzy są za umożliwieniem im korzystania z lepszego produktu medialnego. Badania wskazują, że mimo rosnącej popularności Internetu na świecie czas poświęcony na oglądanie telewizji rośnie. Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc, po Stanach Zjednoczonych i Włoszech, wśród krajów, których mieszkańcy najwięcej czasu spędzają przed telewizorem.


Poseł Krystyna Ozga:

    Ja już kończę, pani marszałek, kończę już.

    Telewizja pozostaje najbardziej popularnym medium, szczególnie dla osób starszych i mieszkańców małych miejscowości.

    Wysoka Izbo! 38-milionowy naród polski ze względu na niski poziom dzietności starzeje się, co nakłada na państwo zapewnienie starszej generacji nie tylko bezpieczeństwa ekonomicznego, ale także bezpieczeństwa psychicznego, czemu sprzyjają spokojne, oparte na tradycji i na nauce Kościoła programy. Właśnie taki charakter mają programy Telewizji Trwam. Trudno się dziwić, że ponad 2 mln obywateli Polski podpisało się pod petycją Fundacji Lux Veritatis.


Poseł Krystyna Ozga:

    Klub PSL uważa, że walka o miejsce na multipleksie dla Telewizji Trwam stała się problemem narodowym i powinna znaleźć pozytywne rozwiązanie. Należy przestrzegać prawa, ale prawo winno służyć ludziom. Mamy nadzieję, że po dzisiejszej dyskusji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podejmie decyzję z pełną rozwagą i znajdzie sposób na rozwiązanie tego narosłego problemu, wsłuchując się oczywiście w głos narodu. Dziękuję uprzejmie za uwagę. (Oklaski)



Poseł Krystyna Ozga - Wystąpienie z dnia 27 czerwca 2012 roku.


56 wyświetleń

Zobacz także: