"Uważamy, że edukacja historyczna jest niezbędna, szczególnie w naszych czasach, żeby pokazywać prawdę na temat naszej przeszłości" – mówił podczas konferencji prasowej Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak.

W konferencji dotyczącej edukacji historycznej w polskich szkołach udział wzięli również pani Magdalena Merta i profesor Jan Żaryn. Szef KP PiS podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość postuluje wprowadzenie kursu nauczania historii w szkołach średnich, ponieważ bez znajomości historii tracimy swoją tożsamość narodową. Mariusz Błaszczak zwrócił również uwagę na częste kłamstwa dotyczące naszej historii. 

>>ZOBACZ RELACJĘ Z KONFERENCJI PRASOWEJ<<

-Postulujemy (…), żeby przestrzegać w sferze międzynarodowej tępienia kłamstw na temat naszej przeszłości. Wrócimy do projektu ustawy, który został złożony w 2013 roku o karaniu z urzędu tych, którzy posługują się kłamstwem na przykład w sprawie „polskich obozów koncentracyjnych”-mówił Przewodniczący.

Magdalena Merta oceniła, że fakt iż kurs historii kończy się na pierwszej klasie szkoły średniej jest jest niezgodny z polską racją stanu. - Potrzebujemy świadomych własnej przeszłości młodych ludzi. Potrzebujemy również tego, żeby nie interpretowano historii na szkodę Polski – podkreślała.

Mariusz Błaszczak odniósł się również do protestów jakie organizują środowiska nauczycielskie. -PO rządzi od ośmiu lat i okazuje się, że środowisko nauczycielskie jest z tych rządów niezadowolone i daje temu wyraz. Pewnie zaraz usłyszymy ze strony premier Kopacz, że związki zawodowe są zbyt silne, bo ośmielają się reprezentować całe środowisko. Pewnie zaraz usłyszymy od premier o przywilejach nauczycielskich. Tak to jest, że wszyscy ci, którzy ośmielają się reprezentować stanowiska swoich środowisk, są źli dla władzy, koalicji PO-PSL. Ze związkami zawodowymi trzeba rozmawiać" – powiedział podkreślając, że sytuacja nauczycieli nie jest łatwa a niski prestiż tego zawodu wynika z niskich wynagrodzeń.

Profesor Jan Żaryn dodał, że trud nauczycielski nie jest jeszcze do końca doceniany.