-Zbliża się data 1 maja 2016 roku. Od 8 lat rolnicy Solidarności rolników indywidualnych protestują przeciwko temu co dzieje się w stosunku do ziemi rolnej Skarbu Państwa. Alarmują, że ziemia jest kupowana przez ludzi podstawionych, przez obcy kapitał – mówił podczas konferencji prasowej poseł Jan Szyszko, od wielu lat zajmujący się tematem obrony polskich lasów i polskiej ziemi. 

Poseł Szyszko dodał również, że rolnicy skarżą się na to, że nie stać ich na zakup ziemi a wykupuję ją kapitał spekulacyjny. Dodatkowo kredyty jakie zaciągnęli w bankach są coraz trudniejsze do spłaty, bo nie ma zbytu na produkty rolne. Ziemia będąca zabezpieczeniem kredytów jest przejmowana przez obce banki.

>>ZOBACZ RELACJĘ Z KONFERENCJI PRASOWEJ<<

Państwo jest bezsilne, poza sytuacjami w których rolnicy biorą sprawy w swojej ręce i chcą kupić ziemię po cenach wywoławczych umawiając się, że nie będą ze sobą konkurowali. Wtedy państwo działa, rolnicy są aresztowani rano, w domu w obecności dzieci. 

Jak przypomniał Jan Szyszko ziemi rolnej Skarbu Państwa nie jest dużo w przeciwieństwie do ziemi leśnej, a taka również po 1 maja 2016 będzie podlegała wolnemu obrotowi. Ziemi leśnej jest 7,5 mln hektarów i znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych. 

Poseł przypomniał o tym, że na lasy państwowe został nałożony kilkusetmilionowy „haracz” przez który nie mogą prowadzić odpowiednich działań związanych z właściwym utrzymaniem upraw leśnych. Jest to uderzenie w system finansowy LP i wizja bankructwa w przeddzień 1 maja 2016.