Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o Karcie Dużej Rodziny (druki nr 2923 i 2958).


Poseł Tadeusz Woźniak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pragnę zwrócić uwagę Wysokiej Izby na to, że tak podczas pierwszego czytania, jak i teraz rzecznik praw dziecka jest nieobecny w tej sali, a przecież mówimy tu o dzieciach, o rodzinach wielodzietnych. Tak samo nieobecna jest pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania.

    Nie bez kozery mówię o pełnomocniku rządu do spraw równego traktowania, dlatego że ustawa przewiduje, o czym już mówiła pani poseł Rafalska, że rodzice w rodzinach wielodzietnych nadal będą mieć uprawnienia, mimo że ich dzieci już uzyskają pełnoletność. To bardzo dobre rozwiązanie, bo jest to ukłon państwa w stronę rodziców, którzy ponieśli ogromny wysiłek w celu wychowania dzieci i przysporzenia państwu obywateli, którzy będą mu służyć, ale drodzy państwo, chodzi o równe traktowanie. Co będzie z rodzicami, których na przykład najstarsze dziecko osiągnie pełnoletność w dniu 1 stycznia przyszłego roku? Ci ludzie już nie będą mogli wystąpić o Kartę Dużej Rodziny, ponieważ w rozumieniu ustawy już dużą rodziną nie będą, a więc przepadną im wszystkie uprawnienia. (Dzwonek) Co z rodzicami, którzy wychowali siedmioro, ośmioro, dziesięcioro dzieci, ale niestety one uzyskały pełnoletność przed wejściem w życie ustawy? Czy to jest równie traktowanie rodzin? Proszę o odpowiedź na to pytanie. Myślę, że jest ono zasadnicze, szczególnie ze względów konstytucyjnych. Dziękuję bardzo.



Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 04 grudnia 2014 roku.


55 wyświetleń

Zobacz także: