Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o Karcie Dużej Rodziny (druki nr 2923 i 2958).


Poseł Tadeusz Woźniak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Rządowy projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny jest procedowany w trybie ekstraordynaryjnym. Pragnę przypomnieć, że projekt wpłynął do laski marszałkowskiej 25 listopada, już po trzech dniach odbyło się pierwsze czytanie, dzisiaj, 4 grudnia, mamy już drugie czytanie. I nie byłoby w tym nic dziwnego. Nic dziwnego nie byłoby w tym, że Sejm pracuje efektywnie, pracuje szybko, pracuje sprawnie nad ustawą, która rzeczywiście jest potrzebna rodzinom. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby Sejm nie pracował w zupełnie innym trybie nad innymi ustawami. Chciałbym tutaj zwrócić się do pani poseł sprawozdawcy z pytaniem: Czy pani wie, że Klub Parlamentarny Solidarna Polska - dzisiaj posłowie Sprawiedliwej Polski - złożył projekt uchwały sejmowej o tym, aby dzień 22 października każdego roku był Dniem Praw Rodziny? Ten projekt był złożony w obecnej kadencji w styczniu 2012 r., pani poseł. Niedługo miną 3 lata, a nie doczekał się pierwszego czytania. O prawach rodziny, jeszcze raz podkreślam. Nie był państwu na rękę, bo w tym czasie przygotowywaliście państwo projekt ustawy o związkach partnerskich, walczyliście państwo z tradycyjną rodziną, w owym czasie ze względów politycznych rodzina nie była państwu potrzebna do osiągnięcia określonych celów. Teraz z kolei państwo przejmujecie...

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Panie pośle, do rzeczy.

    Poseł Tadeusz Woźniak:

    Ale panie marszałku, bardzo proszę...

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Proszę bardzo. Do rzeczy.

    Poseł Tadeusz Woźniak:

    To się nie zdarza, żeby posłowi, który wypowiada się w imieniu klubu, przerywać, mówiąc ˝do rzeczy˝. Wypowiadam się tak, jak uważam za stosowne, panie marszałku.

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Bardzo proszę.

    Poseł Tadeusz Woźniak:

    Pragnę zwrócić państwa uwagę na to, że państwo, wprowadzając tę ustawę, chcecie przejąć dorobek polskich samorządów, ponieważ zauważyliście, że coś wymknęło się wam spod kontroli. To polskie samorządy w obliczu bierności rządu wprowadzały Kartę Dużej Rodziny, same nadawały pewne uprawnienia, pewne przywileje rodzinom wielodzietnym, a państwo zorientowaliście się, że zaspaliście w tym przedmiocie. W maju br. rząd przyjął program dla rodzin wielodzietnych. W maju bieżącego roku. Wcześniej rząd tego problemu, wydaje się, nie dostrzegał. Dzisiaj, kiedy mówimy o Karcie Dużej Rodziny, pragnę wspomnieć także o poselskim projekcie ustawy o Rzeczniku Praw Rodziny. Państwo złożyliście wówczas wniosek, który oczywiście przegłosowaliście, i w pierwszym czytaniu odrzuciliście projekt o Rzeczniku Praw Rodziny, bo nie chcieliście troszczyć się o rodzinę. Dzisiaj zaś, ze względów czysto politycznych, chcecie tę rodzinę wykorzystać, aby realizować swoją politykę rodzinną, którą często trudno nazwać prorodzinną, bo zdarzało się już, że była ona wręcz antyrodzinna. Jeszcze raz powtarzam, że chodzi mi chociażby o projekt ustawy o związkach partnerskich, który przygotowaliście państwo, Platforma Obywatelska.

    (Poseł Jakub Rutnicki: A to nie rodzina?)

    Ja jestem zwolennikiem rodziny w jej tradycyjnym znaczeniu: kobieta i mężczyzna jako małżeństwo i dzieci, a państwo byliście innego zdania, dlatego o tym mówię. (Gwar na sali)

    Bardzo pana proszę, niech pan sobie porozmawia z kolegami, z koleżankami w ławach, nie ze mną.

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Panie pośle, panie i panowie posłowie, proszę nie prowadzić polemiki z ław poselskich z posłem, który występuje.

    Pan poseł ma głos.

    Bardzo proszę.

    Poseł Tadeusz Woźniak:

    Bardzo dziękuję, panie marszałku, za tę uwagę.

    Drodzy państwo, oczywiście te poprawki, które zostały zgłoszone w czasie prac komisji, nie budzą wątpliwości, może poza jedną, że chcecie państwo wprowadzić w życie tę ustawę z dniem 1 stycznia, a art. 35, nie wiedzieć czemu, z dniem 2 stycznia. Tego się nie praktykuje.

    (Poseł Artur Górczyński: Trzeba było być na posiedzeniu komisji.)

    Pana uwaga jest niestosowna, bo nie jestem członkiem tych komisji. Nawet nie wiedziałem, że te komisje w tym dniu obradują. Nikt mnie też o tym nie powiadomił, mimo że w czasie pierwszego czytania tego projektu występowałem w imieniu klubu. Proszę więc, abyście państwo te swoje niestosowne uwagi zachowali dla siebie i nie próbowali w ten sposób polemizować. Bo to, że 1 stycznia jest dniem wolnym od pracy, nie oznacza, że ustawę trzeba wprowadzać od 2 stycznia. Można było w ustawie napisać, że karta nie obowiązuje i nie wydaje się zaświadczeń w dni wolne od pracy itp., byłoby to wtedy niepotrzebne.

    Nie zgłaszamy jednak tej poprawki, bo znowu ktoś powie, że specjalnie to robimy, żeby opóźnić wejście w życie ustawy, bo jeszcze raz musiałaby się zbierać komisja, więc tylko z tego względu tej poprawki nie zgłaszamy i chciałbym, aby to z tej trybuny mocno wybrzmiało. (Dzwonek)

    Oczywiście ze względu na to, że zawsze wyrażaliśmy troskę o rodzinę, troskę o dużą rodzinę w szczególności, będziemy za przyjęciem tych poprawek, będziemy za wdrożeniem w życie tej ustawy, aczkolwiek rzeczywiście ze strony rządowej jest tam niewiele, że tak powiem, ukłonów w kierunku rodziny, poza tym, że tworzy się listę działań, a przede wszystkim listę partnerów tejże karty.

    Mam jeszcze jedną bardzo ciekawą uwagę, jeśliby pan marszałek zezwolił.

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Zezwoliłem na pół minuty, bowiem...

    Poseł Tadeusz Woźniak:

    Dziękuję bardzo, panie marszałku.

    Nie wiem, dlaczego jest to projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny, skoro państwo w pierwszym artykule piszecie, że kartą jest plastikowa legitymacja. To tak, jakbyśmy mieli zrezygnować z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, tylko przygotowaliśmy ustawę o legitymacji poselskiej. Mniej więcej tak samo by to wyglądało. Dziękuję bardzo.



Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 04 grudnia 2014 roku.


57 wyświetleń

Zobacz także: