Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie ustanowienia dnia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka (druki nr 2813 i 2871).


Poseł Tadeusz Woźniak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Rzeczniku! Przypadł mi w udziale zaszczyt przedstawienia stanowiska Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska wobec komisyjnego projektu uchwały w sprawie ustanowienia dnia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka.

    Klub Parlamentarny Sprawiedliwa Polska, podobnie jak jego poprzednik Klub Parlamentarny Solidarna Polska, prowadzi intensywne prace w celu ochrony praw poszczególnych grup osób, a także instytucji, widząc liczne zagrożenia wynikające z liberalnego podejścia do wielu wartości we współczesnym świecie, w tym nawet do życia. Składaliśmy m.in. projekt ustawy o Rzeczniku Praw Rodziny, który głosami Platformy Obywatelskiej, przy wsparciu lewicy został odrzucony w pierwszym czytaniu. W styczniu 2012 r. złożyliśmy do laski marszałkowskiej projekt uchwały o ustanowieniu dnia 22 października Dniem Praw Rodziny. Ewa Kopacz, ówczesny marszałek Sejmu, skierowała projekt do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i utknął on tam, nie doczekawszy się do chwili obecnej pierwszego czytania. Pragnę przypomnieć, że projekt uchwały o ustanowieniu Dnia Praw Rodziny został po raz pierwszy złożony przez grupę posłów w październiku 2009 r. Nie doczekał się on jednak pierwszego czytania do końca VI kadencji, nie doczekał się jego do dzisiaj.

    W tym smutnym kontekście z zadowoleniem przyjmujemy, że projekt uchwały w sprawie ustanowienia dnia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka skierowany do Sejmu w dniu 25 września br. przez Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka doczekał się szybko pierwszego czytania i że dzisiaj jest procedowany na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

    Pewne wątpliwości budzą jednak intencje wnioskodawców. Nie mamy pewności, czy są one w pełni zbieżne z naszymi. My pragniemy chronić wszystkie dzieci i bronić praw wszystkich dzieci, a nie tylko wybranych. Niemniej jednak to jednogłośne przyjęcie Konwencji o prawach dziecka przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych należy uznać za ogromny sukces w wymiarze ogólnoświatowym. Do dzisiaj prawie wszystkie państwa świata, oprócz Somalii i Stanów Zjednoczonych Ameryki, ratyfikowały tę konwencję. Polska ratyfikowała konwencję 7 czerwca 1991 r., jednak z pewnymi zastrzeżeniami oraz własną interpretacją niektórych przepisów. Zastrzeżenia zostały przez Polskę wycofane w 2013 r., m.in. te dotyczące zapisu o wieku, w którym istnieje możliwość powołania do służby wojskowej lub jej podobnej i uczestnictwa w działaniach wojennych.

    Warto przypomnieć, że mamy w Polsce konstytucyjny organ, rzecznika praw dziecka, i ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka, która w art. 2 ust. 1 stwierdza, że dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności. Dziś należy spytać wnioskodawców o ich szczere intencje, o to, czy w pełni rozumieją, kogo określamy mianem dziecka w Polsce. Czy mówiąc o prawach dziecka, chcą walczyć m.in. o prawo do życia dzieci nienarodzonych? Czy deklarują, że uczynią wszystko, aby znieść w Polsce możliwość wykonywania aborcji w majestacie prawa? Pytanie to należy skierować także, a może przede wszystkim do rzecznika praw dziecka.

    Klub Parlamentarny Sprawiedliwa Polska, uznający podmiotowość dziecka i jego szczególne miejsce w społeczeństwie, otaczający miłością i troską wszystkie dzieci w Polsce, z zadowoleniem zagłosuje za ustanowieniem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. W naszym przekonaniu będzie to dzień praw dziecka w takim rozumieniu, w jakim mówi o nim art. 2 ust. 1 ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka. Gdyby chciano kiedykolwiek zawęzić pojęcie dziecka wyłącznie do istot ludzkich narodzonych, będziemy się temu przeciwstawiać. Takie rozumienie pojęcia dziecka niesie ze sobą liczne zagrożenia, czego przykładem mogą być choćby Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie dokonywano w majestacie prawa zabójstwa dzieci przez tzw. częściowe urodzenie.

    Pamiętajcie, drodzy państwo, że żeby mieć prawa, trzeba być podmiotem prawa, aby mieć prawa, trzeba po prostu żyć. Najważniejszym prawem dziecka, najważniejszym prawem każdego człowieka jest prawo do życia. Nikt nie potrzebuje takiego prawa, które pozwala go zabić. Prawo ma chronić ludzi. I takiego prawa będziemy bronić zawsze, opowiadając się za ochroną istot ludzkich, szczególnie tych najsłabszych. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


39 wyświetleń

Zobacz także: