Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Piotr Pyzik:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dzisiaj, w dniu, w którym polska patriotyczna przestrzeń kulturowa przepełniona jest wdzięczną pamięcią o marszałku Józefie Piłsudskim w dniu jego urodzin, chciałbym wspomnieć sylwetkę innego syna naszego narodu, urodzonego również 5 grudnia, ale 1872 r., w Śremie. Tą osobą jest doktor Wincenty Styczyński, człowiek, który był związany nie tylko ze swoją ziemią rodzinną, ale przede wszystkim z polskim Śląskiem, z polskimi dążeniami niepodległościowymi - za swoją pracę, za swoją działalność w tym kierunku oddał życie.

    Doktor Styczyński skończył studia we Wrocławiu w 1899 r. i rozpoczął pracę lekarza na Górnym Śląsku. W 1901 r. został członkiem Banku Ludowego w Gliwicach, a w 1908 r. został współzałożycielem organizacji Towarzystwo Lekarzy Polaków na Śląsku. Działał także w Towarzystwie Czytelni Ludowych, był przewodniczącym polskiego komitetu wyborczego na miasto Gliwice w wyborach do Reichstagu. W 1918 r. najpierw został prewencyjnie aresztowany, a następnie wcielony do wojska pruskiego. Od 1919 r. był członkiem rady miejskiej i przewodniczącym frakcji polskiej w radzie miejskiej Gliwic.

    Doktor Styczyński zawsze bronił praw ludności gliwickiej. W 1920 r. został doradcą technicznym przy kontrolerze koalicyjnym na miasto Gliwice. Podczas trzech powstań śląskich, w 1919, 1920 i 1921 r., jako lekarz udzielał pomocy ofiarom. W 1922 r. został zamordowany bestialsko przez bojówkarza niemieckiego podczas pełnienia obowiązków lekarskich.

    20 lat pracy zawodowej doktor Styczyński poświęcił Polakom mieszkającym na ziemi gliwickiej. Te 20 lat pracy na ziemi gliwickiej to również działalność niepodległościowa, za którą został zabity przez Niemców.

    Doktor Styczyński trwale zapisał się w historii Górnego Śląska, stał się symbolem walki polskich gliwiczan o powrót do macierzy. Kiedy dwa lata wcześniej, właściwie półtora roku wcześniej doktor Andrzej Mielęcki został zamordowany przez obywateli niemieckich w Katowicach, nikt nie przypuszczał, że konflikt polsko-niemiecki już po ostygnięciu walk powstań śląskich nabierze takiego, nazwijmy to, kolorytu. Skończyło się tak, jak się skończyło, bojówkarze niemieccy zabili doktora Styczyńskiego półtora roku po zabiciu doktora Mielęckiego. Obydwaj ci lekarze są symbolem walki polskiego Śląska o powrót do macierzy. Dziękuję.



Poseł Piotr Pyzik - Oświadczenie z dnia 05 grudnia 2014 roku.


255 wyświetleń