Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Piotr Pyzik:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Alea iacta est - kości zostały rzucone. Ten przypisywany Juliuszowi Cezarowi cytat niezwykle pasuje do sytuacji, w jakiej znalazło się obecnie Królestwo Niderlandów po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu, na którego pokładzie lwią część pasażerów stanowili obywatele Holandii. Jeśli zestrzelenie tego samolotu można określić nomen omen mianem rzuconych kości, to na miano absolutnego przekroczenia Rubikonu zasługuje obserwowany przez cały świat, w tym rodziny ofiar, sposób traktowania ciał ofiar przez rosyjskojęzycznych terrorystów, którzy dokonali tego mordu.

    Jak donoszą media, w tym dziennik ˝De Volkskrant˝, holenderski rząd rozważał, w jaki sposób przeprowadzić śledztwo na miejscu tej tragedii. Rozpatrując różne warianty, brano pod uwagę również wykorzystanie sił holenderskich jako wojskowej ochrony dla zabezpieczenia prac holenderskich ekspertów. Głos zabrali również Australijczycy. Wielu obywateli Australii zginęło w tym samolocie. Minister spraw zagranicznych tego kraju Julie Bishop stwierdziła, że Australia nie spocznie, dopóki nie doliczy się wszystkich ciał, wszystkich Australijczyków, którzy byli na pokładzie tego samolotu. Fakt, że większość holenderskich ofiar stanowiły dzieci, tylko ten gorzki obraz pogłębia.

    To, że śledztwo jest w rękach holenderskich, jest rzeczą oczywistą. Nad odzyskanymi z rąk terrorystów czarnymi skrzynkami już pracują brytyjscy eksperci. Zresztą jest rzeczą oczywistą, że Polacy po jakże traumatycznym doświadczeniu smoleńskim bardzo bacznie obserwują rozwój wydarzeń, które z dnia na dzień układają się w całość, która nosi wszelkie cechy dramatu antycznego, dramatu, którego wartość kulturowa ukształtowała przez tysiąclecia kręgosłup moralny naszej cywilizacji, zwłaszcza w zwarciu czy w sporze z wrogami ludzkości. Dzisiaj holenderska Antygona musi odpowiedzieć Europie, Rosji, ale przede wszystkim sobie samej, czy interes ekonomiczny jest ważniejszy od zasad i wyznawanych przez nią na co dzień wartości.

    Holenderski biznes to biznes, który opiera się w dużej mierze właśnie na współpracy z Rosją. Holenderskiemu biznesowi trudno będzie się wyrzec interesów z Rosją i strumienia płynących z tego kraju pieniędzy. Jak mówią źródła, wykluczając raje podatkowe takie jak Cypr, Holandia jest największym zagranicznym inwestorem finansowym w Rosji. Łączna wartość inwestycji przekracza już 60 mld dolarów. Wspomnę tutaj dane podane przez niemiecki bank Deutsche Bank odnośnie do takich firm jak Shell, które mówią, że we współpracę z Gazpromem w same koncesje i projekty zainwestowano ok. 6,7 mld dolarów. Heineken, znany holenderski browar, jest największym browarem w Rosji. Banki takie jak ABN Amro czy ING również udzieliły Gazpromowi wielomilionowych kredytów. Port w Rotterdamie jest również niezwykle ważny z punktu widzenia rosyjskiej gospodarki, dlatego że wymiana z Rosją to ok. 15% tamtejszych przeładunków.

    Holendrzy przez wiele lat lansowali swój kraj jako miejsce zbliżone do raju podatkowego. Gazprom rok temu utworzył w Holandii holding, w którego skład weszły różne spółki zależne od rosyjskiego koncernu. Dzięki holenderskim przepisom Gazprom nie musi płacić podatków od dywidendy swoich spółek.

    Na pytanie, a właściwie na odpowiedź holenderskiej Antygony czeka również nasz kraj, którego rynek jest rynkiem funkcjonującym pomiędzy silnymi rynkami niemieckim i rosyjskim. Ojcowie holenderskich biznesmenów dali im wiele lat, wiele stuleci temu podpowiedź, co mają odpowiedzieć w tak trudnym dla siebie czasie. Jest to szósta zwrotka najpiękniejszej dla Holendrów pieśni ˝Het Wilhelmus˝, czyli hymnu holenderskiego:

    ˝Ty, mój Boże i Panie,

    jesteś mą tarczą, na Tobie polegam.

    Na Tobie będę budował,

    nigdy mnie nie opuszczaj

    po to, abym mógł być pobożny,

    zawsze być Twoim sługą,

    rozpędzając tyranię

    raniącą me serce.˝

    Dziękuję.



Poseł Piotr Pyzik - Oświadczenie z dnia 25 lipca 2014 roku.


202 wyświetleń