Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Przedstawiony przez prezesa Rady Ministrów dokument: Strategia Rozwoju Kraju 2020 (druk nr 972) wraz ze stanowiskiem Komisji Gospodarki, Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (druk nr 1715).


Poseł Mieczysław Kasprzak:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego dokładnie zapoznał się ze Strategią Rozwoju Kraju 2020. Jest to przedłużenie obowiązującej do 2015 r. strategii, jak powiedział pan minister, opracowanej przez poprzedników, którzy rządzili w Polsce. Natomiast strategia jest materiałem bardzo ogólnym. To jest zarys tego, czego oczekujemy, nie są to jakieś szczegółowe rozwiązania. Szczegółowe rozwiązania przychodzą później w postaci ustaw, w postaci konkretnych rozwiązań prawnych, ułatwień, pomocy dla przedsiębiorców. I tego oczekujemy - że będzie wypełniane, uzupełniane to, co zapisane zostało bardzo ogólnie w strategii. Realizacji żadnej strategii, czy średnio-, czy długookresowej, nie da się do końca przewidzieć, dlatego że to jest zbyt długi okres, ale kierunki, w jakich zmierzać powinna polityka państwa, są tam nakreślone. W tej strategii znalazło się wiele takich kierunkowych rozwiązań, dlatego ważne jest, aby później szczegółowo to kontrolować i rozliczać z realizacji strategii.

    Przed Polską są ogromne wyzwania, jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy, bo już kończą się, w zasadzie nawet skończyły się, proste rezerwy, z których mogliśmy do tej pory korzystać. Polacy oczekują, że będzie im się żyło lepiej, dostatniej, chcą żyć tak, jak żyją ich koledzy, znajomi, przyjaciele, obywatele innych krajów europejskich. I to jest słuszne. To jest też pewne wyzwanie, aby ten popyt konsumpcyjny, który jest dość duży, był motorem napędowym naszej gospodarki. Gospodarka musi się unowocześniać, musi być konkurencyjna wobec gospodarek innych krajów europejskich czy całego świata, bo tutaj nie ma litości. Unia Europejska czy poszczególne kraje nie będą patrzeć na to, czy u nas jest postęp, czy nie, sami musimy wyzwalać u naszych przedsiębiorców zapotrzebowanie na nowoczesność, wspierać nowoczesność. Bardzo często zdarza się tak, że są dobre pomysły, są nawet patenty, a później z wdrożeniem jest gorzej, inni przejmują nasze rozwiązania i tworzą nowoczesne firmy. Takich przykładów moglibyśmy wiele podawać. A więc to jest istotne, aby dobre pomysły wdrażać w naszym kraju i dopiero później wychodzić z tym na zewnątrz, tak żeby z tego były korzyści.

    Ważna jest dostępność i przystępność naszego prawa, tak aby przedsiębiorcy czuli się u nas bezpieczni. Z tym jest też jeszcze źle, dlatego że wiele barier administracyjnych funkcjonuje, mała jest efektywność instytucji publicznych, co na co dzień jest krytykowane przez przedsiębiorców. Wiemy, jak trudno jest jeszcze dzisiaj zainstalować się konkretnej firmie w terenie. Również ważny jest zrównoważony rozwój kraju, to, o czym mówiono w poprzednim punkcie i co znalazło wyraz w strategii średniookresowej. Niestety, z tym też jest jeszcze nie do końca dobrze, dlatego że mamy programy oczywiście, są środki kierunkowo przeznaczone na wspieranie Polski wschodniej, natomiast bariery powstają gdzie indziej, w sferze racjonalnego i właściwego wykorzystania tych środków, tych rozwiązań. I niestety jednak nie da się przyspieszyć, nie da się spełnić tych oczekiwań, które wszyscy mamy, też mieszkańcy terenów peryferyjnych, terenów Polski wschodniej. Należałoby się nad tym zastanowić, jak to usprawnić, bo te zaległości, te opóźnienia w dalszym ciągu występują. Oczywiście one może są mniejsze, ale nie na tyle, na ile byśmy oczekiwali. A więc tutaj chodzi o jakość prawa.

    System energetyczny, bezpieczeństwo energetyczne z jednej strony, a z drugiej strony dostępność energii. Dzisiaj są tereny, gdzie rzeczywiście jest bardzo trudno o dostępność energii czy to elektrycznej, czy to gazowej. Jeszcze może z energią elektryczną jest łatwiej, ale doprowadzenie gazu, gazociągu, mówię o zapotrzebowaniu przemysłowym, do pewnych rejonów jest naprawdę bardzo trudne, wymaga to kilku lat pracy, oczekiwania, co wiąże się ze zniechęceniem inwestorów, którzy przychodząc na dany teren, chcieliby, żeby był on w miarę uzbrojony - mówię o tym niejako w makroskali.

    Rozwój poszczególnych branż energii w naszym kraju, zabezpieczenie energii w postaci miksu energetycznego, co zostało również zapisane. Podzielam ten pogląd. Od energii odnawialnej nie ma już odwrotu i musimy wspierać dobre rozwiązania. Oczywiście Polska ma pewną specyfikę, ale energia odnawialna musi u nas być wytwarzana. Od tego nie ma już odwrotu, nie ma od tego odwołania. Myślę, że dobre rozwiązania prawne powinny ten kierunek wspierać.

    Co do partnerstwa publiczno-prywatnego - też taki głos się pojawił - chcę powiedzieć, że w tej chwili są już bardziej przyjazne dla przedsiębiorców rozwiązania, zostały one przyjęte w trzecim pakiecie deregulacyjnym. Są rozwiązania, niemniej jednak to wszystko wymaga wdrożenia. Natomiast bariery widzę gdzie indziej, bardzo często wśród urzędników, dlatego że mimo czasami dobrych, a nawet bardzo dobrych, rozwiązań ciężko jest później wdrożyć to do codziennego życia. Dlatego też ważne jest, aby przyjmując strategię średniookresową, później dopilnować i doprecyzować poszczególne rozwiązania prawne w taki sposób, aby maksymalnie wypełniły nam tę strategię, maksymalnie spełniły oczekiwania obywateli, maksymalnie pozwoliły unowocześnić naszą gospodarkę, uczynić ją konkurencyjną, dlatego że tylko w sytuacji dobrego rozwoju i stworzenia mocnej, konkurencyjnej gospodarki możemy oczekiwać dobrobytu naszych obywateli, naszego państwa.

    Polskie Stronnictwo Ludowe będzie głosować za przyjęciem Strategii Rozwoju Kraju 2020. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2013 roku.


73 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu w dziedzinie opieki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo działalności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy