Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Informacja prezesa Rady Ministrów na temat zamierzeń rządu wobec alarmującej sytuacji finansowej polskich przedsiębiorstw i wzrostu ilości ogłoszonych w 2012 roku i I kwartale roku 2013 upadłości firm.


Poseł Mieczysław Kasprzak:

    Szanowny Panie Marszałku! Panowie Ministrowie! Wysoka Izbo i Dwaj Posłowie! Dzisiejszy dzień naprawdę niesie duży ładunek ciekawej wiedzy. Mam na myśli ładunek edukacyjny, począwszy od rolnictwa, poprzez pracę, na działalności gospodarczej i przedsiębiorczości skończywszy. Myślę, że każdy, kto chciał się czegoś dowiedzieć, mógł z tego w dniu dzisiejszym skorzystać.

    Mówiąc o przedsiębiorczości, o funkcjonowaniu firm, należy mieć na względzie m.in. to, jakie stwarzamy warunki funkcjonowania firm, ale też to, o czym powiedział również pan minister, a więc tworzenie dobrego klimatu, dobrego wizerunku, niestraszenie. Spotykaliśmy się już z tym w poprzednich punktach. Staramy się straszyć, odstraszać każdego, czarno widzieć każde działanie, dlatego to zniechęca, szczególnie młodych ludzi, którzy może nie mają dokładnego rozeznania, nie znają dokładnie prawa. Jeżeli słyszą, że na Zachodzie jest pięknie, wspaniale, że tam można zakładać działalność gospodarczą, a u nas już się nie da nic zrobić, to ciężko im podjąć taką decyzję. Przecież we współpracy z przedsiębiorcami w ostatnich latach wprowadzono szereg zmian ustawowych i trzeba o tym mówić.

    Są to chociażby trzy wspominane ustawy deregulacyjne. Pierwsza ustawa deregulacyjna dotyczyła zastąpienia zaświadczeń oświadczeniami. To była rewolucja w naszym prawie. Ale czy to do końca zafunkcjonowało? Trzeba sobie zadać takie pytanie i pokazać, gdzie jest wina. Jeżeli w 217 przypadkach można zastąpić zaświadczenie oświadczeniem, a urzędnik będzie się upierał i tego nieświadomego klienta, czy to obywatela, czy przedsiębiorcę, odsyłał, wówczas nie służy to tworzeniu dobrego klimatu, a bywają takie przypadki. Pamiętam, że kiedy w drugiej ustawie deregulacyjnej chcieliśmy skrócić okres przechowywania dokumentów z 10 lat do 5, to było takie larum, że wszystko się zawali, że będzie brak informacji, że ZUS nie będzie wiedział, co się dzieje. To był odzew urzędników, bo oni nic o tym nie wiedzieli, ale byli nauczeni, że trzeba przechowywać dokumenty przez 10 lat, żeby hodować dług w przedsiębiorstwie. Kontroler wpadał po 9 albo 10 latach i liczył sobie odsetki wstecz, które kilkakrotnie przekraczały sumę wynikającą z jakiejś tam pomyłki, która może się zdarzyć. Skróciliśmy ten okres do 5 lat. I co się dzieje? Czy świat się zawalił? Nie zawalił się.

    Kolejny przykład, bardzo wymowny. Chodzi o sytuację, kiedy zrezygnowaliśmy z obligatoryjnego poświadczania przy inwestycjach rzeczoznawcy bhp. Mieliśmy protesty i lobbowanie w Sejmie. Mówiono, że zwiększy się liczba wypadków. To rozwiązanie funkcjonuje już drugi rok, zlikwidowaliśmy koszty i dodatkowe wyjazdy. Czy stało się coś złego? W ten sposób można pokazywać setki dobrych rozwiązań, które w ostatnich latach zostały wprowadzone poprzez trzy ustawy deregulacyjne.

    Jeśli chodzi o rozliczanie VAT metodą kasową, to też miała być tragedia. Dzięki panu ministrowi Haładyjowi udało się to wprowadzić. To rozwiązanie funkcjonuje może jeszcze nie w pełni, ale też nic się nie stało. Chcę pokazać, jak czasami trudno jest nam odejść od starych przyzwyczajeń i nawyków. To nie tworzy dobrego klimatu, bo jeżeli przedsiębiorca, jeżeli obywatel nie ma zaufania do urzędnika, a niestety takie rzeczy się zdarzają, to później są kłopoty w prowadzeniu działalności gospodarczej, brak odwagi, jeśli chodzi o ponoszenie ryzyka. Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorca podejmuje jakieś ryzyko.

    Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej funkcjonuje już trzeci rok, do tego funkcjonuje wspaniale. Zawsze słyszę, jakie kłopoty są z rejestracją firm w Polsce i że wystarczy pojechać do Anglii, bo tam wszystko można załatwić w jeden dzień. U nas można to zrobić w 15 minut, ale ludzie z uporem to powtarzają. Na tej sali również setki razy słyszałem, jak trudno założyć u nas działalność gospodarczą. Przecież to funkcjonuje u nas od dawna. Powtarzajmy ludziom, szczególnie młodym, że mogą się zabawić, bo na początku jest to nawet forma zabawy polegającej na tym, że zakłada się działalność gospodarczą i próbuje, czy to wychodzi. Można również tę działalność gospodarczą wyrejestrować, nawet nie wychodząc z domu. Jeżeli sprawdzam się, funkcjonuję w tym biznesie, to poszerzam kierunki i wchodzę na następne pola. To funkcjonuje, taka możliwość jest wypracowana wielkim wysiłkiem, pracowano nad tym kilka lat. Należy się podziękowanie Ministerstwu Gospodarki, bo na początku nie było to proste.

    Dzisiaj trzeba się zastanowić, jak pomagać tym firmom, które znalazły się w stanie zagrożenia czy upadłości, jak przyspieszyć proces upadłościowy. Myślę, że to jest temat, który pojawia się od dłuższego czasu. Procesy upadłościowo-naprawcze trwają zbyt długo i są zbyt skomplikowane. Gdybyśmy jeszcze podjęli pewne kroki w tym zakresie, a wiem, że takie działania trwają, to na pewno pomogłoby to przedsiębiorcom i wiele miejsc pracy można by uratować. Czasami wystarczy tylko małe przekształcenie przedsiębiorstwa, podpisanie jakiegoś układu z wierzycielami, odrobina dobrej woli i można to zrealizować.

    Wspaniale udało się utrzymać nasz poziom eksportu zewnętrznego. To też nie przypadek, tylko czyjaś zasługa, wynik wielu działań, zorganizowanych, przemyślanych działań, że ten eksport funkcjonuje.

    Wspomniana tutaj Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości naprawdę działa, pomimo że może nie posiada za wielu instrumentów, tak jak minister gospodarki. Ja uważam, że za mało instrumentów wspierających działalność gospodarczą przedsiębiorców on posiada, za mało. Ja byłbym za tym, aby tutaj dać dodatkowe instrumenty.

    Natomiast jeżeli chodzi o bariery, które występują, które sygnalizują i o których mówią przedsiębiorcy, to tu też trzeba powiedzieć, że to nie jest tak, że przedsiębiorcy nie doceniają tego. Pamiętam, że po pierwszych dwóch ustawach deregulacyjnych przedsiębiorcy uznali, że są to najważniejsze rozwiązania z tych, jakie w ostatnich 20 latach wprowadzono, bo to było kompleksowe uproszczenie prawa gospodarczego, finansowego. Może finansowego nie do końca, bo została ta bariera finansowa. Instytucje międzynarodowe, które nas gdzieś tam punktują i pokazują, jak my się w tym wszystkim z naszymi warunkami prowadzenia biznesu lokujemy, cały czas nam wykazują, że wiele barier jest po stronie finansów. Chodzi o skomplikowany system finansowy, zbyt uciążliwy, nieczytelny.

    Tutaj, panowie ministrowie, panie ministrze, wydaje mi się, że potrzebne są dalsze działania, bo to jest istotne. Jeżeli my podskoczymy dalej o 7 punktów, jak to miało miejsce przed rokiem, jeżeli chodzi o ranking Doing Business, to będzie znaczyło, że potrafimy naprawiać to prawo, że wsłuchujemy się w to, jakie są oczekiwania, a to na pewno będzie służyć naszym przedsiębiorcom.

    Myślę, że taką sprawą również do rozstrzygnięcia, do pewnego rozwiązania, uproszczenia jest bankowy tytuł egzekucyjny. To jest taki przepis archaiczny, który daje ogromne uprawnienia bankom, a można czasami bez dogłębnej analizy zniszczyć przedsiębiorcę w jednym dniu. W jednym dniu można go zniszczyć. Myślę, że te działania Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego w najbliższym czasie podejmie, bo trzeba tutaj dać większą szansę przedsiębiorcom. Niech o tym zadecyduje sąd, a nie tak, że bez wyroku (Dzwonek) sądowego, bez dokładnej analizy daje się bankowy tytuł egzekucyjny i przedsiębiorca nie ma tutaj już nic do powiedzenia.

    Dlatego, panie marszałku, po przeanalizowaniu tych działań, które minister gospodarki prowadzi, Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego wnosi o przyjęcie informacji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 13 września 2013 roku.


119 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu w dziedzinie opieki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo działalności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy